jak zostać dietetykiem?

Jak zostać dietetykiem nie idąc na studia?

W artykule Studiowanie dietetyki zostało opisane jak idąc na studia przez okres 5 lat zostać dyplomowanym dietetykiem z tytułem magistra. Jednak są też inne możliwości kształcenia i stania się dietetykiem. Z pewnością tytuł dietetyka uzyskany po studiach jest najbardziej rzetelny i wiarygodny. Dzięki niemu najłatwiej uzyskać zaufanie u pacjentów czy klientów. A zaufanie to podstawa współpracy.

Jednak ze względu na to, że zawód dietetyka nie jest w naszym kraju prawnie unormowany tytuł taki może przypisać sobie praktycznie każdy. Już po 2 dniowym kursie można nazwać się dietetykiem, otworzyć własny gabinet i reklamować się w mediach społecznościowych jako najlepszy specjalista. W Internecie znajduje się wiele ofert kursów, szkoleń dietetycznych. W obecnych czasach są to kursy online – czyli bez wychodzenia z domu w ciągu kilku dni zostaje się dietetykiem.

Jednak wiąże się to z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Myślę, że nikt nie zaufałby lekarzowi, który przypisał sobie taki tytuł po 2 dniowym szkoleniu. A dietetyk podobnie jak lekarz ingeruje w ludzkie zdrowie i życie.

Kursy dietetyczne

Nasz rynek jest bardzo bogaty w przeróżne kursy dietetyczne. Jeszcze niedawno dominowały te w trybie stacjonarnym. Kiedy to w ciągu kilku zjazdów a nawet w ciągu jednego weekendu można było zostać dietetykiem. Obecnie panująca sytuacja sprawiła, że wszystkie kursy przeniosły się w przestrzeń online. Dzięki temu wystarczy włączyć komputer, kupić kurs, obejrzeć przygotowany materiał zaliczyć test i gotowe. Już nawet w ciągu kilku godzin można stać się specjalistą od dietetyki sportowej, psychodietetyki, czy ekspertem żywienia w jednostkach chorobowych takich jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy. Droga jest z pewnością bardzo prosta, mało wymagająca wystarczy gotówka, trochę czasu i chęci.

Szkoła policealna

Drugą alternatywną ścieżką dla studiów dietetycznych jest szkoła policealna. W Polsce praktycznie w każdym większym mieście znajduje się jedna, a czasami więcej szkół policealnych. Tutaj kształcenie trwa najczęściej dwa semestry. Zajęcia odbywają się weekendowo, najbardziej praktykowane są zjazdy co dwa tygodnie. Obecnie są to oczywiście zajęcia w trybie zdalnym. Oferta kierunków związanych z dietetyką i żywieniem realizowanych w szkołach policealnych nieustannie się poszerza. Obecnie można nazwać się dietetykiem kończąc szkołę policealną na takim kierunku jak: dietetyka czy dietetyka i zaburzenia odżywiania.

Zajęcia praktyczne

Przy decydowaniu się na wybór krótszej ścieżki kształcenia na kierunku dietetyka warto pomyśleć również o wiedzy praktycznej. W czasie kursu czy uczęszczania do szkoły policealnej najczęściej nie są przewidziane żadne zajęcia praktyczne lub ma to miejsce w bardzo mocno ograniczonym zakresie czasu.

W czasie studiów sprawa wygląda zupełnie inaczej. Już po pierwszym roku każdy student zobligowany jest do odbycia praktyk. Są to zajęcia odbywające się na przestrzeni całego okresu studiów w najróżniejszych miejscach. Każdy dietetyk z tytułem licencjata lub magistra w czasie swojego kształcenia odbył praktyki studenckie w szpitalach, przedszkolach, restauracjach, gabinetach dietetycznych, czy domach opieki społecznej. Miejsc tych jest w całej siatce studiów naprawdę sporo. A to dzięki zajęciom praktycznym realizowanym właśnie głównie w formie praktyk studenckich student uczy się najwięcej.

To w tym czasie ma miejsce wykorzystanie wiedzy teoretycznej zdobywanej na wykładach czy seminariach i jej praktyczne zastosowanie. Poza tym każdy student w czasie praktyk ma niebywałą okazję na zaznajomienie się ze specyfiką wielu miejsc, gdzie pracują dietetycy. Jest to bardzo pomocne w wyborze swojego przyszłego miejsca pracy, które będzie jak najbardziej sprostało oczekiwaniom, a praca będzie dawała satysfakcję. 

Warto przemyśleć drogę kształcenia na końcu której przypiszemy sobie tytuł dietetyka. Czasami warto wybrać drogę nie idąca na skróty i dłużej poczekać na wymarzony cel. Trzeba także pamiętać o tym, że samo zdobycie tytułu nie jest powodem, aby osiąść na laurach i zaprzestać kształcenia. Zawód dietetyka to profesja, w której wiedza jest nieustannie aktualizowana, przybywa nowych badań, a ze wszystkimi nowinkami należy być jak najbardziej na bieżąco. 

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

DIETETYK R26/2449

Centralna Baza Ofert Pracy

: Wymagania konieczne: Wykształcenie: wyższe (w tym licencjat) Zawód: Dietetyk Pozostałe wymagania: wykształcenie…

Aplikuj

Dietetyk przedsiębiorca do gabinetu Mój Dietetyk w Tczewie

Moj Dietetyk Sp. z o. o.

Poradnia dietetyczna Mój Dietetyk poszukuje DIETETYKA do samodzielnego prowadzenia gabinetu pod marką Mój DietetykDietetyk MIASTO″. Wysyłając dokumenty prosimy o załączenie klauzuli: Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia…

Aplikuj

Dietetyk cateringu Rumia

HRappka

Dietetyk cateringu Rumia #1315613 Do naszego cateringu dietetycznego w Rumi poszukujemy Dietetyka. Opieka…

Aplikuj

Dietetyk

Projekt Zdrowie

Poszukujemy do gabinetu Dietetycznego Projekt Zdrowie w mieście: Kraków ,osoby na stanowisko: Dietetyk Wymagania…

Aplikuj

Dietetyk

Scanmed

Dietetyk Grupa Scanmed świadczy kompleksowe usługi medyczne w zakresie opieki ambulatoryjnej, specjalistycznej…, Przyjazną atmosferę w pracy. Instytucja/ firma: Scanmed S.A. Stanowisko: Dietetyk Miejsce pracy: Kluczbork…

Aplikuj

Artykuły z serii Zawody medyczne (6)