Ile zarabia fizjoterapeuta? Gdzie możesz znaleźć pracę po zdobyciu kwalifikacji? Co musisz zrobić, aby zacząć pracować w tym zawodzie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz na wiele innych.
Fizjoterapeutów będzie niedługo brakować
Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 2026 roku może zabraknąć fizjoterapeutów w Polce. Nie ma co ukrywać, że jako społeczeństwo się starzejemy. Nasza służba zdrowia już przed pandemią koronawirusa była niewydolna. Dlatego wiele osób, gdy tylko zacznie je boleć na przykład kolano, czy kręgosłup, kieruje swoje kroki do fizjoterapeuty. Wolą zapobiegać, niż później czekać w gigantycznych kolejkach na NFZ do ortopedy, czy chirurga. Świadomość społeczna rośne, a fizjoterapeutów jakoś dziwnym trafem nie przybywa. Oczywiście największe zapotrzebowanie na ludzi z tego rodzaju kwalifikacjami jest w dużych miastach. Jednak w małych miasteczkach też coraz bardziej brakuje specjalistów. Jeżeli czujesz, że jest to Twoja droga, to uważamy ją za słuszny wybór. Na pewno z takimi kwalifikacjami, niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania, uda Ci się znaleźć stałą i bardzo dobrze płatną pracę.

Polacy biegają i mają kontuzje
Pisaliśmy tutaj, że głównym powodem braku fizjoterapeuta, jest niewydolna służba zdrowia i rosnąca świadomość społeczna. Jednak jest też druga przyczyna. Trochę mniej oczywista. Polacy wręcz rzucili się na uprawianie różnego rodzaju sportu. Z jednej strony jest to pozytywne zjawisko, ale z drugiej wiąże się z bardzo dużym ryzykiem kontuzji. Jeżeli ktoś przez cały rok popołudnia spędza na kanapie wpatrzony w telewizor, to nie ma takiej siły, aby nagle przebiegł maraton. W najlepszym razie skręci sobie kostkę, a w najgorszym dostanie zawału. To samo dotyczy innych karkołomnych prób, na przykład przepłynięcia za pierwszym razem całego basenu dwadzieścia razy.
Dlatego, jeżeli już od dawna Twoim najważniejszym marzeniem jest zostanie zawodowym fizjoterapeutą, to teraz nadszedł najlepszy moment, żeby je spełnić. Chętnie podpowiemy Ci, od czego powinieneś zacząć, aby ta droga była jak najmniej wyboista.

Jak zostać fizjoterapeutą? Na czym polega ta praca?
Jeszcze parę lat temu bardzo głośno było o wejściu w życie ustawy z dnia 25 września 2015 roku. Była to oczywiście ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Aktualnie jest to tak zwany zawód regulowany. Jeżeli chcesz uzyskać prawo do jego wykonywania, to musisz najpierw spełnić określone wymagania. Wymienimy je zaraz poniżej:
- Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
- Mieć stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zawodu fizjoterapeuty;
- Mieć wymagane kwalifikacje, które potwierdza dyplom, świadectwo albo innego rodzaju dokument;
- Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności;
- Znać język polski w wystarczającym stopniu.
Musimy jednocześnie dodać, że trochę kontrowersyjna jest konieczność posiadania kwalifikacji potwierdzonym dyplomem. Jeżeli zacząłeś naukę wcześniej, to jeszcze nie były wydawane.
Wymogi dla osób, które dopiero chcą zostać fizjoterapeutami
Jeżeli rozpoczniesz naukę po 1 października 2017 r., to aby zostać zawodowym fizjoterapeutą musisz:
- Mieć ukończone jednolite 5-letnie studia wyższe w zakresie fizjoterapii;
- Przejść 6-miesięczną praktykę zawodową;
- Otrzymać tytuł magistra i zdać Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF).
Łatwiejsza droga czeka Cię, jeżeli rozpocząłeś studia między 30 września 2012 r. a 1 października 2017 r. Wtedy do wykonywania tego zawodu wystarczy Ci uzyskanie tytułu licencjata.
Natomiast w najlepszej sytuacji są te osoby, które ukończyły szkołę policealną i otrzymały tytuł zawodowy technika fizjoterapii. Zanim jeszcze weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Przypominamy, że było to przed 31 maja 2016 roku.
Uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów jest zależne od rodzaju wykształcenia i czasu zakończenia nauki.
Sprawdź: Studia czy kursy zawodowe – co opłaca się bardziej?
Na czym polega wykonywanie zawodu fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem schorzeń i urazów u pacjentów. Jego dodatkowym zadaniem jest dobieranie oraz prowadzenie terapii indywidualnej.
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty mówi o wykonywaniu następujących świadczeń zdrowotnych:
- diagnostyka funkcjonalna pacjenta;
- prowadzenie, kwalifikowanie i planowanie fizykoterapii;
- kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie kinezyterapii;
- kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie masażu;
- dobieranie wyrobów medycznych do potrzeb pacjenta;
- nauczanie pacjentów jak posługiwać się wyrobami medycznymi;
- wydawanie opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz przebiegu procesu fizjoterapii.
Natomiast w praktyce, fizjoterapeuta w czasie pierwszego kontaktu z pacjentem, przeprowadza wywiad i wykonuje badania manualne. Następnie wystawia diagnozę. Do tego celu standardowo wykorzystuje wyniki badań, na przykład: zdjęcia RTG lub USG, zlecone wcześniej przez lekarza specjalistę.