Zawód-dietetyka-uśmiechnięta-kobieta-z-owocem

Zawód dietetyka brak unormowania prawnego i jego konsekwencje

W naszym kraju od wielu lat trwa walka, jeśli chodzi o uregulowanie zawodu dietetyka. W wielu krajach Europy problem ten został rozwiązany, a zawód dietetyka uregulowany prawnie. U nas natomiast nie istnieje osobny dokument prawny, który to regulowałby zawód dietetyka. Stan taki niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Dietetyk, czyli kto?

Obecnie tytuł taki może przypisać sobie praktycznie każdy. Oczywiście każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z szeroko pojętym żywieniem, dietetyką, czy zdrowym stylem życia. Już po 2 dniowym kursie można nazwać się dietetykiem, otworzyć własny gabinet i reklamować się w mediach społecznościowych jako najlepszy specjalista. W Internecie znajduje się wiele ofert kursów, szkoleń dietetycznych. W obecnych czasach są to kursy online – czyli bez wychodzenia z domu w ciągu kilku dni zostaje się dietetykiem. Więcej o tym, czy aby zostać dietetykiem potrzebne są studia przeczytasz tutaj

Dietetyk – zawód z prestiżem

W dzisiejszym świecie, kiedy ze wszystkich stron jesteśmy zasypywani zdjęciami pięknych, wyrzeźbionych sylwetek. Wielu z nas chce wyglądać właśnie jak celebryci z pierwszych stron gazet, czy znanych kont na mediach społecznościowych. Kult atrakcyjnego, umięśnionego ciała z jak najmniejszą zawartością tkanki tłuszczowej sprawił, że wielu ludzi zaczęło podążać za tym trendem. A jedną z osób, która może być wręcz niezbędna w tym procesie jest właśnie dietetyk

Fakt braku unormowania prawnego zawodu dietetyka zdecydowanie obniża prestiż tego zawodu. Osoba nazywająca się dietetykiem może być zarówno po kilkudniowym kursie, jak i być osobą z wykształceniem wyższym. Czyli mogła ukończyć dwustopniowe studia na kierunku dietetyka, a obecnie może kształcić się dalej na studiach podyplomowych lub studiach doktoranckich. Od razu widać tu ogromną rozbieżność porównując takie dwie osoby. Dla przeciętnego Polaka, który udaje się do dietetyka nie jest sprawą nadrzędną, aby zweryfikować jakie rzeczywiście wykształcenie posiada wybrany przez niego specjalista.

Zagrożenia z braku unormowania prawnego

Jednak taki stan wiąże się z wieloma bardziej negatywnymi konsekwencjami. Warto przypomnieć, że dietetyk to wysoko wykwalifikowany specjalista ochrony zdrowia. Posiadający szeroki zasób wiedzy na temat żywienia człowieka zdrowego i chorego. Myślę, że tak jak nikt nie zaufałby lekarzowi, który przypisał sobie tytuł lekarza po 2 dniowym szkoleniu. Podobnie warto przemyśleć wybór dietetyka po kursie jako swojego specjalisty od żywienia. Dietetyk podobnie jak lekarz ingeruje w ludzkie zdrowie i życie. W czasie studiów zdobywa on ogromną wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, poznaje jednostki chorobowe i zasady związane z ich dietoterapią. Uczy się także farmakologii oraz niezwykle ważnej kwestii jaką są interakcje leków z żywnością. Więcej informacji o tym jak wyglądają studia na kierunku dietetyka można znaleźć tutaj 

Warto dodać również, że kształcenie dietetyków odbywało się kiedyś także na poziomie szkolnictwa średniego. Obecnie jest wiele takich osób legitymujących się jako dietetycy, którzy pracują np. w szpitalach czy sanatoriach, a edukacje w kierunku dietetyki zdobyli właśnie na poziomie szkoły średniej. Ich wiedza najczęściej od tego czasu nie byłą aktualizowana lub miało to miejsce tylko w bardzo niewielkim stopniu. Bazują oni jeszcze na starych rekomendacjach i wytycznych i zgodnie z nimi edukują pacjentów i przygotowują dla nich jadłospisy. Taki stan rzeczy jest również bardzo niebezpieczny. Fakt, że osoby takie nie aktualizują swojej wiedzy może nie wynikać z ich niechęci, ale właśnie z braku obowiązku do ciągłego aktualizowania i poszerzania wiadomości. 

Podsumowując udając się do gabinetu dietetycznego w którym przyjmuje dietetyk tak naprawdę nie wiemy, kto będzie udzielał nam porad i ingerował w nasze zdrowie. Z jednej strony może to być osoba wyedukowana, posiadająca wyższe wykształcenie. Z drugiej może to być człowiek mający bardzo mało wspólnego z dietetyką i zdrowiem. Udając się na wizytę do gabinetu dietetycznego warto zweryfikować przez kogo jest on prowadzony. Jakie wykształcenie posiada ta osoba i zgodnie z jakimi rekomendacjami prowadzi pacjentów.

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

DIETETYK

Centralna Baza Ofert Pracy

: Wykształcenie: średnie zawodowe, kierunek: dietetyk Miejsce pracy: Szpitalna 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, powiat: skarżyski…

Aplikuj

DIETETYK

Centralna Baza Ofert Pracy

Numer oferty: StPr/24/0806 Obowiązki: -przyjmowanie zgoszeń stanów żywieniowych wg diet – wydawanie posiłków wg diet – nadzór nad kuchnią i jadłospisami Praca na jedną zmiane w godzinach 6-18 lub 5:30-13:30 Pierwsze 3 miesiące umowa …

Aplikuj

DIETETYK

Centralna Baza Ofert Pracy

za powierzone obowiązki Wykształcenie: wyższe (w tym licencjat), inne, kierunek: Dietetyk Miejsce pracy: Lwowska 7, 37-200…

Aplikuj

Dietetyk - przedsiębiorca do filii Mój Dietetyk

Moj Dietetyk Sp. z o. o.

Poradnia dietetyczna Mój Dietetyk poszukuje DIETETYKA do samodzielnego prowadzenia gabinetu pod marką Mój DietetykDietetyk MIASTO″. Wysyłając dokumenty prosimy o załączenie klauzuli: Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia…

Aplikuj

Dietetyk- Praca w szpitalu

HR FOR BUSINESS Sp. z o.o.

: -wykształcenia wyższego kierunkowego: dietetyk -umiejętności obsługi komputera -doświadczenia na podobnym stanowisku…

Aplikuj

Artykuły z serii Zawody medyczne (6)