Studiowanie dietetyka, jabłko i książki

Kierunek studiów: dietetyka

Zawodem, który zdobywa coraz większą popularność nie tylko w naszym kraju jest profesja dietetyka. O tym, kim jest dietetyk i jakie są możliwe specjalizacje więcej informacji znajdziesz tutaj. Ścieżką edukacji, która bez wątpienia najlepiej przygotowuje do tego zawodu są studia. Studiowanie dietetyki podzielone jest na 2 okresy. Po ukończeniu tych 5 lat, które podzielone są na dwa stopnie zdobywamy tytuł magistra. Pierwszy trwa 3 lub 3,5 roku i kończy się uzyskaniem odpowiednio tytułu licencjata lub inżyniera. A drugi w przypadku, kiedy posiadamy tytuł licencjata trwa 4 semestry, natomiast inżyniera – 3 semestry. Oprócz podjęcia studiów na uczelni wyższej i zdobyciu zawodu w ten sposób możliwe są także inne ścieżki rozwoju. Więcej o nauce na kierunku dietetyka w szkole policealnej, czy na studiach podyplomowych przeczytasz tutaj.

Uczelnie w Polsce

W tym artykule skupimy się na ścieżce edukacji, która trwa 5 lat i bronimy tytułu magistra.W naszym kraju jest wiele uczelni, na których można podjąć naukę w tym zawodzie i zdobyć wymarzony tytuł magistra.
Zacznijmy od tego, że studia mogą być zaoczne lub dzienne. A uczelnia może mieć statut uczelni państwowej lub być uczelnią prywatną. I tutaj zaczynają się schody, a w głowie rodzi się mnóstwo pytań. Spokojnie, do wyboru uczelni oraz ścieżki nauki należy podejść ze zdrowym rozsądkiem. Kiedy wszystko zostanie dobrze przemyślane na pewno podjęta decyzja będzie mądra i zaowocuje w przyszłości. 

Studia zaoczne

Jeśli jesteśmy już zatrudnieni i nie chcemy rezygnować z posady najlepszym wyjściem będą studia w trybie zaocznym. Często także jesteśmy bezpośrednio związani z miejscem zamieszkania – rodzice, dziewczyna, chłopak i nie chcemy wyprowadzać się na drugi koniec Polski. Zjazdy na studiach zaocznych odbywają się najczęściej co dwa weekendy. Trzeba się liczyć z tym, że przekazywana wiedza jest mocno skondensowana. Jakby nie patrzeć, to co na studiach dziennych przekazywane jest przez dwa tygodnie na zaocznych robione jest przez 2 dni. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy. Z pewnością w pierwszym przypadku konieczne będzie większe skupienie na wykładach i seminariach. Spora część materiały będzie musiała być przyswojona w zaciszu domowym, a zakres poruszanych treści jest naprawdę szeroki. Szczegółowy opis jak wygląda specyfika studiów i ich program znajdziesz tutaj

Studia dzienne

Studia dzienne to druga opcja. W tym przypadku na pewno każdy student dietetyki jak każdego innego kierunku poznastudiowanie od podszewki. Warto chociaż na jakiś czas zostać prawdziwym studentem i zasmakować tej specyfiki życia. Dzięki studiom dziennym oprócz tego, że odbędziemy więcej seminariów czy wykładów zdobyta wiedza będzie przekazywana w bardziej uporządkowany sposób. Dla niektórych jest to bardzo ważne i łatwiej przyswoić mniejsze części materiał, które są systematycznie przekazywane. Oprócz tego znacznie lepiej poznamy samą uczelnię oraz ludzi i wykładowców.

Ulubione miasto

Uczelnie w Polsce rozmieszczone są w całym kraju. Chyba każdy ma jakieś miasto, które darzy szczególnym sentymentem. Miejscowość, w której kiedyś chciał zamieszkać i spróbować, jak wygląda życie właśnie w tym zakątku Polski. Chyba nie znajdzie się lepszy okres niż czas studiowania, żeby zasmakować życia w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, czy innym równie uroczym mieście w Polsce. 

Wyniki matury

Oprócz wszystkich powyższych kwestii przy wyborze uczelni trzeba kierować się uzyskanym wynikiem z egzaminu maturalnego. Każda uczelnia ma inne wymagania, które warto sprawdzić zarówno przed wyborem przedmiotów, z których będziemy pisać maturę jak i liczeniu uzyskanych punktów. Każdego roku są inne progi i punktacja, informację te należy śledzić na bieżąco na oficjalnych stronach internetowych uczelni.

Całe studia na jednej uczelni

Pewnie niektórzy zastanawiają się, czy idąc na studia pierwszego stopnia np. do Wrocławia i marząc o tytule magistra musimy zostać we Wrocławiu i tam kontynuować studia. 

Odpowiedz brzmi nie – decydując się na jedną uczelnie, czy nawet miasto nie jesteśmy z nim związani na okres 5 lat. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia np. w Krakowie, możemy na kolejne 2 lata przenieść się do Gdańska i tam obronić tytuł magistra. Tutaj należy zapoznać się z wymogami dotyczącymi rekrutacji na studia drugiego stopnia oraz ewentualnymi różnicami programowymi. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące podjęcia studiów na danej uczelni uzyskacie w Dziekanacie.

Poruszone tutaj kwestie związane ze studiowaniem dietetyki w Polsce są niezwykle istotne. Z pewnością przed wyborem miasta oraz Uczelni, z którą zwiążemy się na 3 bądź 5 lat życia należy dokładnie przemyśleć i przedyskutować wiele ważnych kwestii. 

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

DIETETYK

na stanowisko:DIETETYK DIETETYK Ogólny zakres obowiązków: wspomaganie procesu leczenia odpowiednim doborem diety nadzór…

Aplikuj

Dietetyk

Lux Med

Dietetyk Lokalizacja: Mielec, ul. Jagiellończyka 13 Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Jagiellończyka 13…

Aplikuj

Koordynator projektów edukacji żywieniowej, dietetyk

Urzad m.st. Warszawy

Zespół kampanii społecznej „Wiem, co jem” poszukuje koordynatora/koordynatorki miejskich projektów edukacji żywieniowej i edukacji w zakresie niemarnowania żywności Zadania: – koordynacja pracy animatorów w zakresie realizacji warsztatów…

Aplikuj

Zatrudnię na stanowisko dietetyk

NIRO Sp. zoo

miejsce pracy : kuchnia szpitalna przy SPZOZ GCR REPTY w Tarnowskich Górach Opis stanowiska: – opracowywanie receptur na poszczególne rodzaje diet, – kontrola dokumentów i prawidłowości stosowanych receptur i zestawów żywieniowych w pro…

Aplikuj

Poszukiwany Dietetyk

Miriam Slominska FitKlimat

Poszukujemy dietetyków do przeszkolenia w kierunku Trenera Odżywiania. Jako Trenerzy pomagamy naszym klientom gubić/przybierać na wadze, modelować sylwetkę, poczuć się lepiej, zdrowiej przez zmianę nawyków żywieniowych i zbilansowane odży…

Aplikuj

Artykuły z serii Zawody medyczne (6)