W tym artykule znajdziesz informacje jak od podszewki wygląda program studiów na kierunku dietetyka w naszym kraju oraz co zrobić przed ich podjęciem.
Warto zacząć od tego, że ze względu na program studiów do podjęcia nauki na kierunku dietetyka. Najlepiej przygotowani będą maturzyści zdający na egzaminie dojrzałości biologię i chemię. Przedmioty te najczęściej są liczone przy rekrutacji na ten kierunek. Warto więc zadbać o to, aby ich wynik z egzaminu maturalnego był jak najwyższy.
Studiowanie dietetyki można zakończyć po 3 latach z tytułem licencjata, 3,5 roku jako inżynier. Po studiach pierwszego stopnia można kontynuować je na drugim stopniu i ukończyć jako magister. Kształcenie w zawodzie dietetyka na studiach w Polsce jest dwustopniowe od 2006 roku. Omówiony tok studiów będzie dotyczył głównie tych podjętych na uczelniach medycznych. W Polsce znajduje się kilka takich uniwersytetów, gdzie można podjąć studiowanie dietetyki. Do takich miastach należy: Kraków, Wrocław, Lublin, Bytom, Gdańsk, Warszawa czy Poznań. W przypadku wyżej wymienionych miast kierunek ten realizowany jest na wydziałach związanych ze zdrowiem. W Krakowie jest to możliwe na Wydziale Lekarskim lub w Poznaniu na Wydziale Medycznym. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o coraz to bardziej popularnym kierunku studiów – dietetyce koniecznie zajrzyj tutaj
Studia – dietetyka pierwszego stopnia
Idąc od samego początku na studiach pierwszego stopnia prowadzone są przedmioty związane z anatomią oraz fizjologią człowieka. Studenci zdobywają wiedzę o zasadach racjonalnego żywienia, sposobach oceny stanu odżywienia. Uczą się układania jadłospisów zarówno dla pacjentów indywidualnych, jak i dla większych grup np. kuracjuszy w sanatorium czy pacjentów szpitalnych i w ten sposób zdobywają wiedze o żywieniu zbiorowym.
Poznają także patofizjologię wielu chorób, w tym także chorób dietozależnych oraz metody ich prewencji. Na tym etapie edukacji przekazywana jest wiedza o interakcjach leków z żywnością, a także technologia i sposoby oceny jakości żywności. Student poznaje też zasady obowiązuje w planowaniu żywienia dzieci realizując przedmiot dietetyka pediatryczna. W ciągu trzech lat realizowane są również takie przedmioty jak: parazytologia, kwalifikowana pierwsza pomoc, podstawy diagnostyki laboratoryjnej. A także organizacja pracy czy prawo i ekonomika w ochronie zdrowia. Istotne jest również to, że wiele zajęć realizowanych jest na przestrzeni oddziałów szpitalnych. Jest to niezmiernie ważne szczególnie dla osób, które w przyszłości chciałby podjąć prace jako dietetyk właśnie w szpitalu.
Studenci już od pierwszego roku studiów mają możliwość poznania specyfiki funkcjonowania poszczególnych oddziałów szpitalnych. Mogą samodzielnie przeprowadzać wywiady żywieniowe oraz próbować tworzyć zalecenia dietetyczne dla pacjentów. Ważną składową tego etapu edukacji są również praktyki studencie. Każdy student ma obowiązek odbyć po każdym roku, natomiast na trzecim roku ma to miejsce po pierwszym semestrze. W czasie tych zajęć student ma okazję zastosować zdobytą wiedze teoretyczną w praktyce. Poznaje on wiele miejsc, gdzie zatrudniani są dietetycy i realizuje swoje zadania. Pierwszy etap studiów kończy się napisaniem pracy licencjackiej, jej obroną, a także zdaniem egzaminu licencjackiego.
Studia – dietetyka drugiego stopnia
Zdecydowana większość absolwentów dietetyki, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia, decyduje się na kontynuowanie edukacji i rekrutuje się na studia drugiego stopnia.
Na studiach drugiego stopnia w głównej mierze następuje systematyzacja i uzupełnienie wiedzy zdobytej na wcześniejszych latach. W czasie tych dwóch lat wiele zajęć odbywa się także na szpitalnych oddziałach. Wiedza przekazywana jest jak najbardziej to możliwe w sposób praktyczny. Na tym etapie realizowanych jest także wiele nowych, a niezmiernie ciekawych przedmiotów jak socjologia żywienia, nutrigenomika, czy enologia. Na studiach drugiego stopnia studenci też odbywają praktyki studenckie. Zwieńczeniem studiów drugiego stopnia jest napisanie pracy magisterskiej, jej obrona, a także zdanie egzaminu magisterskiego. Ważne jest również, że uczelnie dają możliwość wybór interesującej nas specjalizacji z dietetyki w czasie studiów. Więcej o możliwych specjalnościach z dietetyki przeczytasz tutaj