dietetyka warzywa na stole

Dietetyk zakres zadań i możliwe specjalizacje

Dietetyk, to zawód cieszący się coraz większą popularnością, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialny i wymagający ogromnej wiedzy. Więcej informacji o tym jak zostać dietetykiem z tytułem licencjata lub magistra możesz znaleźć tutaj

Do zakresu zadań oraz umiejętności dietetyka należą m.in.: planowanie i nadzór w oparciu o podstawy naukowe żywienia indywidualnego oraz zbiorowego ludności. W kompetencji dietetyka leży również stosowanie żywienia klinicznego z zastosowaniem produktów pochodzenia naturalnego oraz produktów leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu chorób. Potrafi ocenić stan odżywienia, sposób żywienia oraz zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze dla pacjenta. Dietetyk komponuje jadłospisy, które wchodzą w skład różnych rodzajów diet. Prowadzi on również rozpoznania, bierze udział w działaniach prewencyjnych oraz uczestniczy w terapii otyłości oraz niedożywienia. 

Dietetyk prowadzi także nadzór nad jakością surowców oraz produktów żywnościowych oraz warunków w jakich są one przechowywyane. Do zadań dietetyka należy także udzielanie porad żywieniowych i szeroko pojętej edukacji żywieniowejEdukacja żywieniowa w dzisiejszych czasach nabiera coraz większego znaczenia głównie z powodu rosnącej liczby ludzi otyłych. Prewencja chorób dietozależnych do których można zaliczyć m.in. otyłość jest niezwykle istotna, stąd jej znaczenie jest ogromne.

Cechy dietetyka

Jak widać zakres zadań dietetyka jest naprawdę duży. Ważne jest to, aby dietetykiem była osoba posiadająca pewne cechy charakteru niezwykle pomocne w tym zawodzie. Po pierwsze osoba będąca dietetykiem musi być otwarta na drugiego człowieka i chętna do pacy z ludźmi. 

Po drugie powinna wykazywać się empatią oraz zrozumieniem. Niezwykle ważne jest, aby spróbowała postawić się na miejscu drugiej osoby i postarała się zrozumieć jej sytuację oraz problem. Dietetyk powinien być również bardzo cierpliwy i posiadać umiejętność słuchania. Istotne jest, aby była to osoba, która potrafi dodać otuchy i motywować do działania i dążenia do celu.

Specjalizacje w zawodzie dietetyka

Zawód dietetyka daje możliwość kształcenia w wielu specjalizacjach. Jest ich całkiem sporo i cechuje je duża różnorodność. Po krótce przyjrzymy się kilu z nich.

Dietetyk kliniczny

to osoba znajdująca zatrudnienie przede wszystkim w szpitalach czy klinikach. Zajmuje się on ocena stanu odżywienia pacjentów, planowaniem ich diet oraz kwestią możliwych interakcji leków z żywnością. Jego zadaniem są działania mające na celu przywrócenie pacjenta do stanu funkcjonalnego zdrowia żywieniowego. W jego kompetencji znajduje się również edukacja pacjentów. Zarówno w czasie ich leczenia i pobytu w szpitalu jak i w monecie, kiedy są wypisywani do domu

Dietetyk administracyjny

 zajmuje się on działaniami w sektorze usług spożywczych. W jego działaniach leży zapewnienie odpowiedniej wartości odżywczej, a także jakości żywności dla ludzi zdrowych oraz chorych.

Dietetyk sportowy

 to osoba odpowiedzialna za poradnictwo żywieniowe dla ludzi aktywnych fizycznie. Zarówno dla amatorów i osób uprawiających rekreacyjną aktywność fizyczną jak i dla profesjonalnych sportowców. W jego kompetencjach leży zapewnienie odpowiedniego sposobu żywienia dla sportowców, łączenie go z aktywnością fizyczną oraz niezbędną suplementacją

Dietetyk pediatryczny

w swojej działalności zawodowej zajmuje się opieką żywieniową nad niemowlętami, dziećmi i młodzieżą. Przygotowuje on jadłospisy zarówno dla dzieci zdrowych jak i chorych. Duże znaczenie ma tutaj edukacja żywieniowa, którą dietetyk pediatryczny prowadzi zarówno z pacjentem jak i jego rodzicami czy opiekunami.

Psychodietetyk 

to osoba posiadająca wiedzę zarówno z dietetyki jak i psychologii. Jego zadaniem jest rozpoznanie żywieniowych i pozażywieniowych przyczyn problemów np. z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i znalezienie sposobu na radzenie sobie z nimi. Psychodietetycy bardzo często uczestniczą w procesie leczenia osób z zaburzeniami odżywiania takimi jak anoreksja, bulimia, czy kompulsywne jedzenie.

Ze względu na duży wachlarz możliwych specjalizacji w zawodzie dietetyka może on znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach. Począwszy od szpitali, domy opieki, sanatoria, przedszkola, siłownie, restauracje czy hotele.

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

DIETETYK

Centralna Baza Ofert Pracy

: Wykształcenie: średnie zawodowe, kierunek: dietetyk Miejsce pracy: Szpitalna 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, powiat: skarżyski…

Aplikuj

DIETETYK

Centralna Baza Ofert Pracy

Numer oferty: StPr/24/0806 Obowiązki: -przyjmowanie zgoszeń stanów żywieniowych wg diet – wydawanie posiłków wg diet – nadzór nad kuchnią i jadłospisami Praca na jedną zmiane w godzinach 6-18 lub 5:30-13:30 Pierwsze 3 miesiące umowa …

Aplikuj

DIETETYK

Centralna Baza Ofert Pracy

za powierzone obowiązki Wykształcenie: wyższe (w tym licencjat), inne, kierunek: Dietetyk Miejsce pracy: Lwowska 7, 37-200…

Aplikuj

Dietetyk - przedsiębiorca do filii Mój Dietetyk

Moj Dietetyk Sp. z o. o.

Poradnia dietetyczna Mój Dietetyk poszukuje DIETETYKA do samodzielnego prowadzenia gabinetu pod marką Mój DietetykDietetyk MIASTO″. Wysyłając dokumenty prosimy o załączenie klauzuli: Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia…

Aplikuj

Dietetyk- Praca w szpitalu

HR FOR BUSINESS Sp. z o.o.

: -wykształcenia wyższego kierunkowego: dietetyk -umiejętności obsługi komputera -doświadczenia na podobnym stanowisku…

Aplikuj

Artykuły z serii Zawody medyczne (6)

5 jak zostać dietetykiem?

Jak zostać dietetykiem nie idąc na studia?

Ze względu na to, że zawód dietetyka nie jest w naszym kraju prawnie unormowany tytuł taki może przypisać sobie praktycznie każdy. Już po 2 dniowym kursie można nazwać się dietetykiem, otworzyć własny gabinet i reklamować się w mediach społecznościowych jako najlepszy specjalista.

6 Studiowanie dietetyka, jabłko i książki

Kierunek studiów: dietetyka

W tym artykule skupimy się na ścieżce edukacji, która trwa 5 lat i bronimy tytułu magistra.W naszym kraju jest wiele uczelni, na których można podjąć naukę w tym zawodzie i zdobyć wymarzony tytuł magistra.