magazynier

Jak zostać magazynierem?

Niewiele osób ma świadomość tego, że magazynierzy są naprawdę bardzo ważni. To stwierdzenie w największym stopniu odnosi się do firm kurierskich. A one są potrzebne zarówno w małych, jak i w o wiele większych miastach. Magazynier jest odpowiedzialny między innymi za kontrolę procesu przeładunkowego , obsługę urządzeń technicznych oraz za prowadzenie systematycznej dokumentacji. W tym zawodzie jest wiele możliwości awansu, z czego niewielu ludzi zdaje sobie sprawę. Zarobki również są atrakcyjne. Tymi dwoma zdaniami udało nam się obalić dwa najczęstsze mity dotyczące pracy magazyniera. Zastanawiasz się, czy ten zawód mógłby być odpowiedni dla Ciebie? A może szukasz pracy magazyniera w mniejszym mieście? Jeżeli tak, to po prostu musisz przeczytać ten artykuł!

Jaka jest ogólna charakterystyka pracy magazyniera?

W ostatnich latach rynek usług logistycznych niezwykle szybko się rozwija. Jest to związane z powstawaniem wielu sklepów internetowych. Również w Polsce wolimy zamówić coś przez internet niż iść po to na własnych nogach. Zaczęło to dotyczyć nawet zakupów spożywczych. To zjawisko możemy coraz częściej zaobserwować nawet w niewielkich miejscowościach. Wystarczy kilka kliknięć myszką, a zakupy spożywcze na cały tydzień, znajdą się na Twoim progu. Często dzieje się to nawet tego samego dnia! Takie udogodnienia z jednej strony skłaniają do lenistwa, a z drugiej są symbolem czasów. Pozostawiając już temat robienia zakupów spożywczych w sieci, przejdziemy do pracy magazyniera.

Większa ilość sklepów internetowym wiąże się jednocześnie z o wiele większym zapotrzebowaniem na osoby, które wykonują wszystkie podstawowe czynności dotyczące danego obiektu. Chodzi tutaj o to, żeby proces wysyłkowy przebiegał szybko i sprawnie. Do zadań magazynierów należy między innymi: odpowiednie zabezpieczanie przesyłek, realizowanie zamówień oraz wydawanie towarów klientowi w dobry sposób. 

Pozostałe obowiązki magazyniera to między innymi: zlecanie zamówień, dbanie o porządek w magazynie, sprawdzanie stanów magazynowych, archiwizowanie dokumentów oraz sporządzanie wymaganych przez pracodawcę raportów, nadzór nad terminowym załadunkiem oraz rozładunkiem dostaw, podejmowanie współpracy z dostawcami oraz z pozostałymi pracownikami. 

Fot. Pixabay

Może Cię zainteresować: Praca na linii produkcyjnej – jak zwiększyć swoją wydajność

Jakie wykształcenie musi mieć magazynier?

Jakie praktyczne umiejętności przydadzą się na tym stanowisku? Aby zostać magazynierem nie musisz mieć wyższego wykształcenia. To otwiera drogę do tego zawodu bardzo wielu osobom. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że w tym przypadku wystarczające jest ukończenie szkoły średniej lub zasadniczej szkoły zawodowej. W tej drugiej placówce zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje techniczne. Jeżeli chcesz stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy, to powinieneś zrobić uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Wyjątkowo przyda Ci się również prawo jazdy kategorii B.

Aby zostać magazynierem niezbędna będzie Ci również dobra kondycja fizyczna i ogólny stan zdrowia. Wiele zadań na stanowisku magazyniera wymaga bardzo wysokiej sprawności fizycznej. Kandydaci na to stanowisko pracy, którzy mają już doświadczenie w tym zawodzie lub pragną awansować na lidera, powinni obsługiwać biegle komputer. Szczególnie ceniona jest znajomość pakietu MS Office, w tym programu Excel. 

Jakie kompetencje miękkie będą przydatne w pracy magazyniera?

Odpowiednia wiedza, wykształcenie oraz praktyczne umiejętności wymienione powyżej to jedno. Jednak nie jest to wszystko, co warto umieć, aby zostać magazynierem. Pewne cechy osobowości są niezwykle przydatne w tym zawodzie. Mamy tutaj na myśli oczywiście tak zwane kompetencje miękkie. Pewne cechy charakteru. Najbardziej w tym zawodzie przydadzą Ci się takie cechy, jak: dyspozycyjność, odpowiedzialność, odporność na stres, łatwość odnajdywania się w nowych sytuacjach, zaangażowanie, samodzielność i pracowitość. W dodatku, jeżeli chcesz pracować jako magazynier,to powinieneś mieć zdolności komunikacyjne, umożliwiające Ci bezkonfliktową współpracę z innymi pracownikami. Ostatnią bardzo ważną kompetencją jest umiejętność organizacji pracy własnej. 

Jakie są zarobki na stanowisku magazyniera?

To, ile będziesz w stanie zarobić na tym stanowisku, będzie zależało przede wszystkim od stażu pracy oraz od poziomu Twojego zaangażowania. Na samym początku powinieneś się liczyć z tym, że zarobki nie będą zbyt wysokie. Jednak nie zniechęcaj się! Gdy nabierzesz więcej doświadczenia, to możesz nawet zostać kierownikiem magazynu. Bardzo ważne jest też to, czy posiadasz dodatkowe uprawnienia na przykład do obsługi wózka widłowego. Przeciętne zarobki magazyniera to od 2000 zł brutto do nawet 5000 zł brutto.

Kilka słów podsumowania

W podsumowaniu chcielibyśmy wymienić najważniejsze zalety pracy na stanowisku magazyniera. Pierwszą z nich jest to, że masz stały kontakt z ludźmi i okazję do nawiązywania kontaktów handlowych. Druga zaleta to znakomite perspektywy rozwoju zawodowego i możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, na przykład dzięki kursom i szkoleniom. 

Przeczytaj: Operator wózka widłowego – opis zawodu

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Wizytówki pracodawców

Oferty pracy

Magazynier

FedEx

Job Description: Position Summary: Magazynier Miejsce pracy: Wrocław, ul. Bierutowska 55 Zakres obowiązków…

Aplikuj

Magazynier-Kierowca Wózka Widłowego

FedEx

Job Description: Position Summary: Magazynier Miejsce pracy: Poznań ul. Ostrowska 460 Wymiar etatu: cały etat…

Aplikuj

Magazynier

FedEx

Job Description: Position Summary: Magazynier Miejsce pracy: Bydgoszcz, ul. Przemysłowa 8 Wymiar etatu: 1/2 etatu…

Aplikuj

Magazynier

FedEx

Job Description: Position Summary: Magazynier Miejsce pracy: Lublin Oferujemy: zatrudnienie na pełen etat…

Aplikuj

Magazynier - Kierowca Wózka Widłowego

FedEx

Job Description: Position Summary: Magazynier – Kierowca Wózka Widłowego Miejsce pracy: Głogów Małopolski, ul…

Aplikuj