Czy warto się przebranżowić

Czy warto się przebranżowić?

Dziś dużo częściej zmieniamy miejsca zamieszkania oraz migrujemy za pracą. Czasami zdarza nam się także wyjechać za granicę, w poszukiwaniu chleb i dachu nad głową. Tymczasem praca w okolicy najczęściej na nas czeka niezauważona. Jest tylko jedno „ale” – wymaga zmiany branży. Czy to w ogóle możliwe i czy warto się przebranżowić?

Jak zmienić zawód?

Zmiana pracy jest dość prozaiczna – każdy z nas przynajmniej raz w życiu tego doświadczył. Jednak zmiana zawodu to już nieco poważniejsza kwestia. Porzucając jeden zawód i idąc w kierunku drugiego, nie możemy zapomnieć, że musi to odbywać się z korzyścią dla nas. Nie możemy skupiać się na samej zmianie. Przeciwnie, powinniśmy szukać takiej branży, która zapewni nam coś więcej.

Dlatego przy zmianie zawodu, patrz zawsze w kierunku takiej branży, w której nie tylko nie będziesz czuł się obco i doczekasz się szybkiej aklimatyzacji, ale także, która Ci coś dodatkowego, innego zaoferuje.

Kto może się przebranżowić?

Zmiana branży jest dostępna dla każdego. Wystarczy, że zrobisz ten pierwszy krok i zaczniesz szukać skutecznego sposobu. Przebranżowić mogą się osoby, które mają zdolność adaptacji w nowym otoczeniu, ale nie jest to wymóg niezbędny. Praca w innej branży będzie się znacząco różniła od codziennych obowiązków, które wykonywałeś. Dlatego przebranżowienie nie tylko musi potrwać, ale i nie może być gwałtowne.

Jednak sam proces wymaga od nas tylko i wyłącznie chęci. Jedno jest pewne, warto inwestować w siebie i szukać zmian, jeśli obecna sytuacja Cię nie zadowala. Nie wolno także zapominać, że przebranżowienie nie zabierze Ci możliwości pracy na dotychczasowym stanowisku, a ma być tylko istotnym dodatkiem lub nowym otwarciem.

Jakie branże się opłacają?

Jeśli jednak zmieniać zawód, to na taki, który oferuje nam większe zarobki i więcej możliwości rozwoju. Wbrew pozorom niezwykle ważne jest, by była to praca lokalna, niewymagająca dalekich przeprowadzek. Dziś lista branżowa, skupiająca takie, które się opłacają, nie jest bardzo długa.

Z pewnością jest to szeroko pojęta branża IT. Charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na pracowników i wciąż wydaje się być segmentem przyszłościowym. Oprócz tego warto szukać pracy w fabryce, pracy na budowie oraz pracy na produkcji. Brakuje bowiem dobrze wyszkolonych osób do wykonywania tego rodzaju zajęć fizycznych.

Kiedy przebranżowienie wymaga zbyt wiele?

Czasami jednak przebranżowienie będzie Cię kosztowało zbyt dużo. Nie wybieraj go na siłę. Tylko rozsądne postępowanie przyniesie Ci korzyści. Dlaczego? Warto popatrzeć, która praca jest dla Ciebie. Jeśli nie znajdujesz jej w innych branżach, poszukaj pracy w okolicy, by sprawdzić, czy rzeczywiście zmiana zawodu będzie Ci na rękę. Być może do tej pory nie szukałeś z właściwą uwagą.

Nie ulega jednak wątpliwości, że warto zmienić branżę, gdy w obecnej nie ma perspektyw, a Ty czujesz, że dobrze sprawdzisz się w innych zawodach. Dlatego nie możesz się obawiać konsekwencji. Czasami bowiem trzeba zaryzykować, by osiągnąć sukces.

fot. https://pixabay.com/pl/

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

Pracownik Magazynu

Avantor

The Opportunity: Avantor poszukuje zaangażowanej i kreatywnej osoby na stanowisko Pracownik Magazynowy. Rola ta…

Aplikuj

Pracownik Recepcji/Recepcjonista

Pracownik Recepcji/Recepcjonista 2024-28287 Obowiązki ORPEA Polska has been operating since 2001. It is a leader…

Aplikuj

Pracownik ds. administracyjnych z j. niemieckim (back office)

Coloplast

Pracownik ds. administracyjnych z j. niemieckim (back office) Miejsce pracy: Szczecin Coloplast Business Centre…

Aplikuj

Pracownik restauracji

McDonald's

McDonald’s restaurant at Okulickiego 5 Street in Piaseczno will employ an ambitious and hard-working person for the position of: Restaurant Employee, Barista McCafe or Night Shift Employee. We will adapt the type of full-time position to …

Aplikuj

Pracownik produkcji

Oras Group

ORAS OLESNO Sp. z o.o. poszukuje wielu kandydatów na stanowiska produkcyjne: OBCINACZ ODLEWÓW OPERATOR MASZYN OBRÓBCZYCH OPERATOR MASZYN POLERSKICH WYMAGANIA: dyspozycyjność do pracy w systemie III zmianowym zaangażowanie w podej…

Aplikuj

Artykuły z serii Rozwój (15)