operator wózka widlowego

Operator wózka widłowego – opis zawodu

Co warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego? Obecnie coraz więcej osób myśli o tym, żeby w przyszłości wykonywać właśnie ten zawód. Co jest w nim takiego atrakcyjnego? Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać operatorem wózka widłowego? Jakie predyspozycje są niezbędne do wykonywania tej pracy? Ile możesz zarobić? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do czytania!

Jaką szkołę musisz skończyć?

Nie ma w Polsce takiej szkoły, która kształciłaby do wykonywania zawodu operatora wózków widłowych. Mimo to praca na tym stanowisku stała się w ostatnich latach niesamowicie popularna. Operatorzy wózków widłowych są potrzebni zarówno w mniejszych, jak i większych miastach. Dlatego możesz ten zawód wykonywać niezależnie od miejsca Twojego zamieszkania. Szkół zawodowych w tym kierunku nie ma. Możesz jednak skończyć kurs operatora wózków widłowych. 

Jakie są wymagania dla operatora wózka widłowego?

Nie ma wiele wymagań, które powinieneś spełnić, żeby zostać operatorem wózków widłowych. Podstawowe warunki to pełnoletniość, czyli ukończenie 18 lat i wykształcenie podstawowe (co najmniej). Co więcej, wymogiem koniecznym jest otrzymanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy operatora wózka widłowego. W tym zawodzie powinieneś mieć również doskonały słuch, wzrok i pełno sprawność psychoruchową. Najważniejszym wymaganiem jest jednak posiadanie uprawnień na wózki widłowe. 

Zdjęcie: Pixabay

Jakie uprawnienia musi mieć operator wózków widłowych?

Są dwa rodzaje uprawnień, które umożliwiają pracę na wózkach widłowych. Pierwszym to uprawnienia zakładowe. Mogą być one wydane przez zakład pracy, w którym jesteś zatrudniony jako operator wózka widłowego. Najpierw jednak musisz ukończyć szkolenia wewnętrzne. Prawo do ich przeprowadzenia ma na przykład właściciel zakładu pracy, osoba przez niego upoważniona albo firma szkoleniowa. Jednak ten rodzaj uprawnień ma pewną istotną wadę. Polega ona na tym, że są to imienne uprawnienia zakładowe. W praktyce oznacza to, że obowiązują one tylko na terenie zakładu pracy, który je wydał. Gdy zmienisz miejsce zatrudnienia, to automatycznie te uprawnienia stracą swoją ważność.

Natomiast drugi rodzaj uprawnień obowiązuje na terenie całej Polski, a nawet w państwach Unii Europejskiej. Jest certyfikatem wydawanym przez Urząd Dozoru Technicznego. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że uprawnienia UDT umożliwiające kierowanie wózkiem widłowych są ważne do końca Twojego życia. Jednak zdobycie tego rodzaju uprawnień jest trudniejsze. Musisz zdać egzamin państwowy. 

Sprawdź: Brak doświadczenia – jak zdobyć dobrą pracę?

Jak wygląda egzamin?

Jeżeli Twoim marzeniem jest zostanie w pełni wykwalifikowanym operatorem wózka widłowego, to masz obowiązek zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Będzie na nim weryfikowana Twoja wiedza dotycząca prawa w zakresie dozoru technicznego, budowy wózków widłowych i regulacji ich dotyczących.

Jak możesz zapisać się na taki egzamin?

Egzamin na wózki widłowe przed komisją UDT zazwyczaj jest w cenie kursów na wózki widłowe. Natomiast na sam kurs możesz się zapisać w jednym z wielu centrów szkoleniowych występujących na terenie całego kraju.

Dla Twojej wiadomości dodamy jeszcze, że istnieje możliwość niezależnego przeprowadzenia takiego kursu. Takie rozwiązanie, w szczególności polecamy tym osobom, które od lat są operatorami wózków widłowych, ale mają tylko imienne pozwolenia. Taki egzamin ma na celu wyłącznie potwierdzenie ich kwalifikacji i uzyskanie państwowego certyfikatu. Jeżeli należysz do takich osób, to musisz złożyć odpowiedni wniosek o przeprowadzenie egzaminu w UDT. To Ty musisz zadbać, aby mieć na egzaminie własny sprzęt i miejsce do jego zorganizowania. 

Zdjęcie Pixabay

Jakie musisz mieć predyspozycje do zostania operatorem wózka widłowego?

Jak w każdym innym zawodzie predyspozycje są niezwykle istotne. W przeciwnym razie, nie uda Ci się nic dobrego osiągnąć w tej pracy. W dodatku, będzie Cię ona kosztowała naprawdę mnóstwo nerwów. Dlatego serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu, zanim udasz się na kurs operatora wózków widłowych.

W tym zawodzie chyba najważniejsza jest bardzo duża odporność na stres. Musisz mieć też zdolność do szybkiego reagowania. Niezbędne na tym stanowisku pracy są również umiejętności manualne. Przede wszystkich rewelacyjna precyzja i koordynacja. Nie jest to wymóg konieczny, ale dobrze by było, abyś jako operator wózka widłowego nie miał problemów z szybkim oszacowaniem odległości, na przykład między regałami. Jest to szczególnie ważne, gdy będzieszoperatorem wózków widłowych wysokiego składowania. Przyda Ci się również niewielka wiedza i umiejętności techniczne. Czasami będziesz musiał dokonywać niewielkich napraw albo ocenić stan techniczny wózka widłowego. 

Może Cię zainteresować: Jak znaleźć pierwszą pracę?

Na jakie wynagrodzenie możesz liczyć na tym stanowisku?

Tutaj wszystko zależy od pewnych parametrów. Pierwszym z nich jest wielkość firmy. Drugim ilość zatrudnianych przez zakład pracy osób, a trzecim miasto, w którym pracujesz. Aktualnie średnie wynagrodzenie operatora wózka widłowego wynosi od ok. 2 500zł do 3 500zł brutto.

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Wizytówki pracodawców

Oferty pracy

Pracownik magazynu- UDT suwnica, wózek widłowy

KS Service

Agencja Zatrudnienia KS Service S.A. – numer certyfikatu KRAZ 23286 – lider najnowszych rozwiązań w branży HR. Dla naszego wieloletniego klienta aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko: Pracownik Magazynu/ Kontroler/ Operator suwnic -…

Aplikuj

Pracownik magazynu- suwnica, wózek widłowy -Gliwice 5100 brutto

KS Service

Agencja Zatrudnienia KS Service S.A. – numer certyfikatu KRAZ 23286 – lider najnowszych rozwiązań w branży HR. Dla naszego wieloletniego klienta aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko: Pracownik Magazynu/ Kontroler/ Operator suwnic -…

Aplikuj

Pracownik magazynu- suwnica, wózek widłowy -Gliwice 5100 brutto

KS Service

Agencja Zatrudnienia KS Service S.A. – numer certyfikatu KRAZ 23286 – lider najnowszych rozwiązań w branży HR. Dla naszego wieloletniego klienta aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko: Pracownik Magazynu/ Kontroler/ Operator suwnic -…

Aplikuj

KOMISJONER Z UPRAWNIENIAMI NA WÓZEK WIDŁOWY BOCZNY

ImpactJob

Z UPRAWNIENIAMI NA WÓZEK WIDŁOWY BOCZNY ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Komisjonowanie skanerem w chłodni (do -20 stopni) Obsługa wózków…

Aplikuj

Magazynier z uprawnieniami na wózek widłowy

Jerzy Jablonski Wtorplast Recykling

na wózek widłowy Obowiązki rozładunek, załadunek samochodów rozmieszczenie towaru na magazynie przygotowanie towaru… na wysyłkę Wymagania uprawnienia na wózek widłowy – aktualne UDT doświadczenie w pracy na magazynie mile widziane prawo…

Aplikuj

Artykuły z serii Praca w logistyce (5)