Zmiana pracy – fakty i mity

Zmiana pracy – fakty i mity

Dla wielu zmiana pracy wydaje się być ostatecznością i dużym powodem do zmartwień. Inni regularnie zmieniają miejsce swojego zatrudnienia i nie mają z tym większych problemów. Przez lata zmiana pracy obrosła w mity. Czas się z nimi rozprawić!


FAKT – zmiana pracy służy poprawie zarobków

MIT – nie zmieniając pracy wpływamy na podwyższenie pensji

Wiele osób twierdzi, że szukając pracy, zmniejszamy nasze szanse na wyższe pobory. Nic bardziej mylnego! Twierdzą oni, że nie możemy wyrobić sobie pozycji, w związku z czym pensja przychodzącego musi być niższa. Tymczasem badania pokazują, że zmiana pracy zwiększa pensję, a w ciągu piętnastu lat, zmieniając pracę co dwa lata, otrzymujemy podwyższenie pensji aż o 20%. Dlatego faktem jest, że zmieniając miejsce zatrudnienia, wpływamy nie tylko na zmianę otoczenia i pojawienie się nowych wyzwań, ale także na finanse.

FAKT – zmiana pracy powinna odbywać się średnio co 2-3 lata

MIT – nie należy zmieniać pracy, gdyż dowodzi to naszej lojalności

 Nikt na rynku pracy nie przejmuje się zbytnio lojalnością. Pracownicy odchodzą – to normalna rzecz. Rynek jest tak skonstruowany, że brak odejścia z danej posady skutkuje tzw. zasiedzeniem, a w konsekwencji także problemami z rozwojem. Tylko osoba, która regularnie, co kilka lata zmienia pracę, idzie do przodu. Bycie wiernym jednej firmie przez długi czas przestało się opłacać i nie stanowi już na rynku atutu. Jeśli liczysz na nowe, lepsze warunki i chcesz dążyć do poprawy sytuacji życiowej – finansowej, w zakresie wyzwań – musisz skupić się na zmianie pracy w rytmie regularnym.

FAKT – zmiana pracy generuje stres

MIT – zmiana pracy może wpędzić nas w depresję

 Nieco psychologiczne, ale jednak naukowe podejście diagnozuje problemy z brakiem pracy. Nie ma jednak w tym nic związanego z samą zmianą. Chodzi nie o rzucenie pracy, ale o zmianę na nową. Oczywiście, zgodnie z badaniami, każda zmiana – zwłaszcza tak poważna, jak zmiana pracy – generuje dość pokaźne wartości stresu, jednak jest to stres, który można lepiej wykorzystać. Tym bardziej, że bez zmiany pracy nie byłby możliwy krok naprzód i szukanie pracy na etat czy lepszych zarobków.

FAKT –  nie powinno się zmieniać pracy po kilku miesiącach

MIT – zmiana pracy jest źle widziana przez pracodawców

 Jedno nie wyklucza drugiego. Generalnie zmianę pracy co kilka lat widzi się dobrze. Jest to naturalna kolej rzeczy, podyktowana chęcią rozwoju osobistego i finansowego. Jednak efektem zbyt częstych zmian jest brak zaufania do pracownika. Jeśli szukasz pracę, czyli kogoś, kto Ci pracę da, nie możesz pokazywać, że co kilka miesięcy rzucałeś swoją posadę. Sprawia to, że nie ma miejsca na zaufanie i zwykle pracodawca wybierze kogoś innego.

 Zmiany są potrzebne w życiu, by iść do przodu i znaleźć swoje miejsce. Tak samo jest ze zmianami pracy, więc jeśli szukasz pracy w okolicy, nie zapominaj, że każda zmiana może doprowadzić Cię do poprawy warunków i lepszego statusu. Ważne, byś znalazł odpowiedni bilans pracy i jej zmiany.

fot. https://pixabay.com/pl/

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Artykuły z serii Rozwój (15)