Zawody pożądane na rynku pracy
W Polsce brakuje pracowników, a najbardziej brakuje ich na stanowiskach związanych z pracą fizyczną. W przypadku zawodów deficytowych zauważalna jest tendencja rosnąca – z roku na rok ich liczba wzrasta. Zapraszamy do artykułu w którym dowiesz się jak aktualnie wygląda sytuacja z pożądanymi zawodami !
Zawody deficytowe istnieją, co wydaje się być jednym z następstw rynku pracownika, o którym wiele się mówi w ostatnim czasie. Sytuacja wyraźnie wskazuje na niedobór odpowiednio wykwalifikowanych osób. Pomimo problemu pracodawców z rekrutacją należy pamiętać, że rynek pracy w Polsce jest mocno zróżnicowany, szczególnie porównując rynki miast wojewódzkich z mniejszymi miejscowościami, które nie są położone w pobliżu dużych ośrodków.
Są jednak takie profesje, które w najbliższym czasie nie powinny obawiać się o pracę, a w razie chęci jej zmiany, bez trudu znajdą kolejne zatrudnienie.
Najbardziej poszukiwani pracownicy w skali całego kraju:
- betoniarze i zbrojarze
- brukarze
- cieśle i stolarze budowlani
- dekarze i blacharze budowlani
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
- monterzy instalacji budowlanych
- murarze i tynkarze
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
- operatorzy obrabiarek skrawających
- robotnicy obróbki drewna i stolarze
- spawacze
- ślusarze
Większość z wymienionych zawodów jest znacznie korzystniej opłacana poza granicami kraju, co skłania do emigracji zarobkowej, np. do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Deficyt zmieni jednak ten stan rzeczy – dzięki takiej sytuacji płace w Polsce wzrosną.
Na rynku będzie brakować zarówno specjalistów, jak i wykwalifikowanych robotników. Aby zapewnić możliwość funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw, przedsiębiorcy będą zmuszeni podnieść stawki aby przyciągnąć uwagę.
Na rynku będzie brakować zarówno specjalistów, jak i wykwalifikowanych robotników. Aby zapewnić możliwość funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw, przedsiębiorcy będą zmuszeni podnieść stawki aby przyciągnąć uwagę.
Czy wiesz, że:
Czy wież, że poziom bezrobocia jest niższy na terenach, na których mieszka więcej osób z wykształceniem zawodowym? Idealnym przykładem są województwa wielkopolskie (10,5 proc.) i śląskie (11,9 proc.). Na tych obszarach tradycja szkolnictwa zawodowego zachowała się najsilniej. Wciąż wiele osób pracuje tu w różnych gałęziach przemysłu i usług, gdzie wymagane są specyficzne, zawodowe umiejętności. W tych regionach tradycyjnie szacunek nadal wzbudzają osoby, które posiadają konkretne umiejętności zawodowe.
Czy wiesz, że:
Urząd Pracy w Białymstoku przeprowadził badania, w trakcie których weryfikowano sytuację osób posiadających wykształcenie zawodowe. Okazało się, że ponad 70 proc. absolwentów szkół zawodowych znajdowało pracę już w ciągu miesiąca od momentu, gdy rozpoczęli poszukiwania. Zaledwie 1,4 proc. ankietowanych szukało zatrudnienia dłużej niż rok.
Pamiętaj!
Po przeczytaniu tego artykułu pamiętajcie o tym, iż mimo to, że według różnych statystyk pierwsze zarobki osób z wykształceniem zawodowym są zazwyczaj niższe od tych z wykształceniem wyższym to z pewnością nie można tego uznać za regułę. Jeżeli przeanalizujemy aktualną sytuację na rynku pracy, okaże się, że najbardziej poszukiwani są wysoko wykwalifikowani robotnicy i to oni otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie!