Do czego przyda Ci się prawo jazdy kategorii C? Jakie daje uprawnienia? Gdzie możesz je zrobić i ile Cię to będzie kosztowało? Prawo jazdy kategorii C to bardzo dobry wybór dla Ciebie, jeżeli chcesz mieć uprawnienia do prowadzenia samochodu ciężarowego. Jak szybko możesz się zorientować pracy dla kierowców przewożących ładunki nie brakuje.
Jakie warunki musisz spełnić?
Musisz mieć ukończone minimum 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Dlatego nawet jeżeli niedawno robiłeś prawo jazdy, to możesz zdecydować się na kolejny kurs. Więcej informacji o samym kursie na prawo jazdy kategorii C,znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Do ile ton obowiązuje kategoria C?
Bez wątpienia zrobienie prawa jazdy kategorii C jest bardzo dużym atutem dla przyszłego lub obecnego pracodawcy. W sporym stopniu podniesie ono Twoje kwalifikacje zawodowe. Pozwala ono na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony z wykluczeniem autobusów. Na pewno takie prawo jazdy daje Ci o wiele większe możliwości zatrudnienia. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małym, czy w dużym mieście. Jeżeli masz, co do tego jeszcze jakieś wątpliwości, to koniecznie przejrzyj oferty pracodawców dostępne w sieci. Zarobki i inne profity mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Jednak nie jest to praca dla każdego. Musisz się liczyć z tym, że po zrobieniu prawa jazdy kategorii C, będziesz codziennie spędzał długie godziny za kierownicą. Czeka Cię również ciągłe spanie w kabinie sypialnianej w samochodzie lub codziennie w innym łóżku w hotelach oraz zmiany lokalizacji. Jednak są też te korzyści, których nie możesz bagatelizować. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim okazję do poznawania nowych ludzi i miejsc. Wysokie zarobki. Nie musisz się ograniczać do zleceń na terenie Polski. Kierowcy samochodów ciężarowych kursują po całej Europie.
Może Cię zainteresować: Jak wygląda praca kierowcy międzynarodowego?
Pozostałe wymagania na prawo jazdy kategorii C
Jak dotąd wspomnieliśmy tylko o dwóch warunkach. Pierwszy to ukończenie 21 lat, a drugi posiadanie prawa jazdy kategorii B. Dodatkowo musisz uzyskać zaświadczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. W tym celu musisz iść na wizytę do psychologa. Często jest on zatrudniony w szkole jazdy dla ułatwienia życia kursantom. Psycholog wystawia orzeczenie, a Ty otrzymujesz dokument PKK.
Kolejnym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Aby je otrzymać, musisz się zapisać do lekarza medycyny pracy. Badanie obejmuje ogólne sprawdzenie kondycji zdrowotnej. Ostatnim krokiem jest uzyskanie profilu kandydata na kierowcę.

Co to takiego?
Profil kandydata na kierowcę to specjalny dokument, który musisz pobrać w wydziale komunikacji. Opisuje on dokładnie kandydata, który będzie zdawał na prawo jazdy na samochody ciężarowe. Bez niego nie możesz w ogóle rozpocząć kursu na prawo jazdy kategorii C. W tym dokumencie znajdują się między innymi informacje o Twoim stanie zdrowia, danych osobowych oraz ukończone wcześniej kursy i szkolenia.
Jakie uprawnienia masz po zdaniu prawa jazdy kategorii C?
Gdy już zaliczysz kurs, to możesz prowadzić samochody o większych gabarytach (powyżej 3,5 tony) oraz samochody z dodatkową przyczepą lekką (do 750 kg). Jeżeli waga przyczepy będzie większa niż te 3,5 tony, to wymagane jest wtedy już prawo jazdy kategorii CE. Kategoria C nie daje Ci uprawnień do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawodowego. Musimy to tutaj bardziej szczegółowo wyjaśnić. Jednak uzyskanie takiego statusu wcale nie jest trudne. Wystarczy, że ukończysz dodatkowe szkolenie zawodowe. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się na ten temat więcej, to koniecznie wpisz w wyszukiwarkę Google frazę: kwalifikacja wstępna przyspieszona.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat C?
Pierwsza część kursu to zajęcia teoretyczne. Trwają one 20 godzin. Nie możesz ich ominąć. Są obowiązkowe. Dzięki nim, nauczysz się zasad ruchu drogowego. Warto przypomnieć sobie przepisy, nawet, gdy na co dzień poruszasz się własnym samochodem osobowym. W dodatku, te zajęcia odnoszą się również do specyfikacji pojazdów powyżej 3,5 tony i do zagrożeń związanych z pracą jako kierowca ciężarówki. Zajęcia teoretyczne na kurs prawa jazdy kategorii C odbywają się zarówno stacjonarnie w szkole nauki jazdy, jak również online lub przez rozmaite platformy szkoleniowe.
Sprawdź również: Praca kierowcy międzynarodowego – oto, co musisz wiedzieć, by zacząć
Jak wyglądają zajęcia praktyczne na prawo jazdy C?
Zajęcia praktyczne to druga część kursu na prawo jazdy kategorii C. Przeznaczono na nie 30 godzin. Najpierw jazdy są na placu manewrowym, a później w ruchu drogowym.
Ile kosztuje taki kurs?
Nie jest tani, ale gdy już zdobędziesz zatrudnienie, to szybko Ci się zwróci. Cena kursu na prawo jazdy tak naprawdę zależy od szkoły. Zazwyczaj ceny kursu wahają się pomiędzy 2500-3500 zł. Do tej kwoty musisz jeszcze doliczyć koszt wizyty u psychologa oraz u lekarza medycyny pracy. Minimum 300 złotych zależnie od miasta. Dodatkowym kosztem może być też potrzeba wykupienia większej ilości godzin z instruktorem, żeby pewniej poczuć się na drodze. Niektóre szkoły jazdy oferują możliwość płatności ratalnej.