Pracownicze Plany Kapitałowe – czym są, kiedy zaczną obowiązywać i jak się z nich wypisać

2 minuty

Pracownicze Plany Kapitałowe – czym są, kiedy zaczną obowiązywać i jak się z nich wypisać

Ideą Pracowniczych Planów Kapitałowych jest stworzenie innego, alternatywnego, ale prywatnego i powszechnego sposobu na oszczędzanie. Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Finansów w osobie Teresy Czerwińskiej. Choć przepisy weszły w życie z początkiem obecnego roku, ostateczny start PPK zaplanowano na lipiec. Czym się ten program charakteryzuje i co zakłada dla pracownika?

Czym jest PPK w kontekście umowy o pracę?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego oszczędzania, który oparty jest na zasadach prywatnych lokat bankowych. Jego celem jest podniesienie niezależności i bezpieczeństwa finansowego Polaków zatrudnionych na umowę o pracę. Będzie to zatem program skierowany do ponad 11 mln osób, z którego to wpływy dotyczyć będą nie tylko pracownika z dobrze płatną pracą oraz tych z mniej satysfakcjonującymi, ale także pracodawcy oraz budżetu państwa. Będzie to zatem – przynajmniej w założeniach – program powszechny.

Szukasz pracy w okolicy? Zobaczy poszczególne etapy wprowadzania PPK

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania pracy na umowę o pracę i nie wiesz, kiedy dokładnie i czy obejmie Cię program PPK, możesz się przekonać, odwiedzając stronę Ministerstwa Finansów. My przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę:

  • Dla firm zatrudniających ponad 250 osób – od 1 lipca 2019 roku (3,3 mln osób);
  • Dla firm zatrudniających od 50 do 249 osób – od 1 stycznia 2020 roku (2 mln osób);
  • Dla firm zatrudniających od 20 do 49 osób – od 1 lipca 2020 roku (1,1 mln osób);
  • Pozostałe firmy – od 1 stycznia 2021 roku (5,1 mln osób).[1]

Czy udział w PPK przy dobrze płatnej pracy będzie obowiązkowy?

Niezależnie od tego czy masz dobrze płatną pracę czy też szukasz pracy w okolicy dla osób z niskim wykształceniem – PPK ma być dostępny dobrowolnie. Nie oznacza to, że musisz się do niego zapisywać. Wręcz przeciwnie. Każdy, kto będzie miał umowę o pracę, także na stanowiskach dobrze płatnej pracy, będzie mógł skorzystać automatycznie z programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Dlatego użytkownik, jeśli będzie chciał zrezygnować z udziału, będzie musiał złożyć specjalną deklarację na piśmie. Co więcej, co cztery lata deklarację tę trzeba będzie ponawiać, gdyż program zakłada, że po kilku latach pracownik zmieni zdanie.

Kto obsłuży program PPK?

Wśród podmiotów odpowiedzialnych za obrót pieniędzmi pobieranymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą mogły znaleźć się tylko Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. TFI będzie jednak musiało posiadać przynajmniej trzyletnie doświadczenie w zakresie obrotu finansami funduszowymi. Co ważne, szukając pracy w okolicy, warto będzie zwrócić uwagę na sposób zatrudnienia także pod kątem TFI oraz PPK. Dlatego podmioty będą miały szczególną tu rolę do odegrania.

Wysokość składki a umowa o pracę

Zatrudnieni na umowę o pracę będą mieli potrącane składki, podobnie jak pracodawcy. Wpłata podstawowa będzie wynosić dokładnie 2 procent wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Dodatkowo wyniesie także 1,5 procent wynagrodzenia, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe od pracodawcy.


Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.