praca zdalna

Praca zdalna – jakie zawody można wykonywać?

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze postrzeganie wielu spraw. Przez ostatnie dwa lata zmieniło się podejście do zdrowia, relacji z innymi, czy planów na przyszłość. Są to podstawowe sfery, które dotyczą każdego człowieka. 

Praca w nowej rzeczywistości

Kolejnym takim obszarem, który musiał przejść zmiany, było życie zawodowe. Dla każdego fakt, że nie można normalnie pójść do pracy, był szokiem. Trzeba było się przestawić. Sklepy ze sprzętem komputerowym i z meblami do biur przeżyły oblężenie. Praktycznie każdy, kto musiał spędzić na własnej kanapie osiem godzin, odczuł, że praca z laptopem na kolanach, nie jest dobrym rozwiązaniem dla kręgosłupa. Właśnie dlatego praca zdalna zaczęła być popularna i szanowana. Wreszcie zaczęto ją traktować poważnie. 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie prace możesz wykonywać z domu. Jakie zawody są dobrze płatne i mogą stanowić dla Ciebie pracę na cały etat zdalnie? 

Korzyści lockdownu

Jednak paradoksalnie ta pandemia ma też swoje plusy. Wiele osób, zarówno pracodawców, jak i pracowników, w Polsce, odkryło, że praca zdalna jest nie tylko możliwa. Jest korzystna dla obu stron. Zajęcia zdalne zaczęły podejmować już nie tylko kobiety wychowujące małe dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, czy mające zawody ewidentnie kojarzące się z byciem online. Praca zdalna przestała mieć łatkę zajęcia dla studentów, tymczasowego, czy mało dochodowego. W wielu przypadkach stała się pracą na cały etat. Zmieniła się tylko przestrzeń, w której pracujemy. 

Polubiliśmy siedzenie w domu

Chociaż już trochę jako społeczeństwo oswoiliśmy się z pandemią. Raporty zakażeń już nie powodują u nas paniki, to trend pracy przez internet nadal jest silny. Przyzwyczailiśmy się nie tylko do ciągłych zmian obostrzeń i noszenia maseczek. Gdy już zainwestowaliśmy w home office, mamy nowe biurka, szafki, fotele i komputery, to nie chce nam się wracać do biur. Lepiej mimo wszystko tę poranną kawę wypić sobie we własnym mieszkaniu. Nie musimy już marnować czasu, sił i pieniędzy na dojazdy do pracy. Dlatego wiele osób nie tylko próbuje poszukiwać pracy zdalnej w swoim zawodzie, ale również zastanawia się nad zmianą branży. 

Może Cię zainteresować: Brak doświadczenia – jak zdobyć dobrą pracę?

Nieważne gdzie mieszkasz i kim jesteś

Praca przez Internet ma to do siebie, że wyrównuje szanse. Liczy się to, co potrafisz, a nie Twoja sytuacja życiowa. Nieważne, czy masz dwójkę dzieci, jesteś przed emeryturą, czy masz daleko do pracy. Pracę zdalną możesz znaleźć niezależnie, od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, czy w niewielkiej miejscowości. Jeżeli masz umiejętności, czas i chęć do dalszego rozwoju, to możesz naprawdę dobrze zarabiać. Możesz zacząć od freelancingu, przejść przez zdalną pracę na etacie, a w końcu założyć własny biznes. W jakich branżach możesz spróbować swoich sił? 

Zostań projektantem stron internetowych

Web developer zajmuje się projektowaniem stron internetowych do użytku osobistego lub komercyjnego. Znajdzie zatrudnienie na przykład w reklamie, doradztwie w zakresie zarządzania, projektowaniu systemów komputerowych. Ten zawód możesz wykonywać, jeżeli interesujesz się tą dziedziną informatyki. Musisz jednak mieć skończone studia informatyczne, które dadzą Ci odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Możesz również postawić na podyplomowe kształcenie dla web developerów. Oczywiście samo dobre wykształcenie może w tym przypadku nie wystarczyć. Dla pracodawców równie ważne są Twoje doświadczenie i umiejętności. Liczy się różnorodne i ciekawe portfolio. Dlatego, jeżeli chcesz się wybić w tym zawodzie, to twórz jak najwięcej projektów stron internetowych. Dzięki temu, Twoje portfolio, zrobi pozytywne wrażenie w czasie spotkania rekrutacyjnego.

Sprawdź również: Praca zdalna, czyli jak zmienić pracę i nie zmieniać miejsca zamieszkania

Kolejny zawód przyszłości

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT to również zawód, który możesz z powodzeniem wykonywać w trybie home office. Do Twoich podstawowych zadań będzie należało również projektowanie systemów bezpieczeństwa, wykonywanie, oraz nadzór nad zabezpieczeniami oraz nad systemami bezpieczeństwa. Będziesz również realizował kopie bezpieczeństwa i prowadził szkolenia z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa systemu. Możesz też brać udział w audytach i kontrolach bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Żeby pracować zdalnie w tym zawodzie, musisz mieć praktykę w zakresie administracji systemami IT, znać zagadnienia związanie z ochroną środowisk teleinformatycznych. Niezbędne jest również dobre orientowanie się w trendach i w aktualnych zagrożeniach w IT. Początkiem drogi zawodowej są studia na kierunku cyberbezpieczeństwa.

Pozostałe zawody idealne do pracy zdalnej

Oczywiście są to tylko dwa, z mnóstwa przykładów. Coś nam się wydaje, że ten obszar, z każdym rokiem, będzie się rozszerzał. Coraz więcej osób zacznie doceniać zalety pracy zdalnej. Na sam koniec mamy dla Ciebie jeszcze kilka propozycji zawodów. Zdalnie możesz pracować również jako: tester oprogramowania, copywriter, wirtualny asystent, specjalista ds. marketingu online, tłumacz, grafik komputerowy, księgowy, bloger, czy specjalista z branży IT. A Ty co myślisz o pracy zdalnej?

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

Spedytor międzynarodowy – Handlowiec (praca zdalna)

Manpower

. angielskiego Oferujemy: Pracę w 100% zdalną Stabilne i długotrwałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Konkurencyjne…

Aplikuj

Specjalista ds. obsługi klienta z j. niemieckim → praca zdalna

3200 per month

Sedulus

obsługa połączeń przychodzących i wychodzących praca w systemie dwuzmianowy (7.30 -16.00, 11.30-20.00) praca zdalna…/msc na start! umowę zlecenie na początek, następnie umowa o pracę pracę zdalną na pełny etat darmowe szkolenie…

Aplikuj

Specjalista ds. obsługi klienta z j. niemieckim → praca zdalna

3200 per month

Sedulus

obsługa połączeń przychodzących i wychodzących praca w systemie dwuzmianowy (7.30 -16.00, 11.30-20.00) praca zdalna…/msc na start! umowę zlecenie na początek, następnie umowa o pracę pracę zdalną na pełny etat darmowe szkolenie…

Aplikuj

Specjalista ds. Sprzedaży praca zdalna

LeasingTeam

praca zdalna Numer referencyjny: 00122960 Miejsce pracy: Lublin Pozyskiwanie nowych klientów na podległym rynku… podstawa + premia, Pracę w 100% zdalną, Narzędzia do pracy, Benefity: prywatna opieka medyczna, system kafeteryjny Worksmile…

Aplikuj

Specjalista ds. Sprzedaży praca zdalna

LeasingTeam

praca zdalna Numer referencyjny: 00122960 Miejsce pracy: Gorzów Wielkopolski Pozyskiwanie nowych klientów na podległym rynku… podstawa + premia, Pracę w 100% zdalną, Narzędzia do pracy, Benefity: prywatna opieka medyczna, system kafeteryjny Worksmile…

Aplikuj

Artykuły z serii Praca zdalna (2)