Praca zdalna, czyli jak zmienić pracę i nie zmieniać miejsca zamieszkania | Praca w okolicy
6 marca, 2019

Praca zdalna, czyli jak zmienić pracę i nie zmieniać miejsca zamieszkania

Praca zdalna, czyli jak zmienić pracę i nie zmieniać miejsca zamieszkania

Wiele osób szukających pracy, ogranicza się tylko do pracy stacjonarnej. Tymczasem czasami nie trzeba nawet wychodzić z domu, by cieszyć się z dobrze płatnego zajęcia. Szukasz pracy w okolicy? Pomyśl o pracy zdalnej!

Na czym polega praca zdalna?

Generalnie praca zdalna wykonywana jest poza siedzibą danej firmy, która osobę ją wykonującą zatrudnia. W praktyce jest to praca związana z siecią internetową. Zadania wykonywane są w miejscu dowolnie wybranym przez pracownika. Pracodawca nie ingeruje w sposób wykonania pracy – jej oddanie jest jednak dokładnie określone i przewidziane.

Praca zdalna bardzo często jest mylona z pracą dorywczą. Wszystko przez charakter tego rodzaju zajęcia. Jednak w gruncie rzeczy są to dwa różne sposoby zarabiania pieniędzy i nie powinno się ich ze sobą porównywać.

Co można robić zdalnie?

Praca zdalna to wielorakie możliwości. Przede wszystkim w ten sposób zarabiać mogą wszystkie wolne zawody. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę np. tłumaczy, redaktorów, kompozytorów czy copywriterów.

Jest to specyficzny rodzaj pracy, który wymaga sporej dozy umiejętności. Warto zwrócić uwagę, że wiele zawodów mogłoby być wykonywanych zdalnie, co jednak nie oznacza, że osiągnęłyby w tego rodzaju sposobie maksimum wydajności. Ta praca musi się opłacać.

Zalety pracy zdalnej

Wśród zalet tego rodzaju pracy możemy wymienić przede wszystkim oszczędność i wygodę. Oszczędzamy na dojeździe do pracy stacjonarnej czy na jedzeniu. Z kolei w przypadku wygody – odnosimy to do pracy w domu. Siedzenie we własnym pokoju, przy własnym biurku i praca, w której samemu tworzy się sobie plan dnia – ta wizja jest wyjątkowo kusząca.

Praca zdalna może także przynosić dość pokaźne dochody. Wszystko dzięki temu, że pracodawcy nie muszą utrzymywać biur, by zatrudniać pracowników lub biura te mogą być bardzo ograniczone. Dzięki temu pensje stają się wyższe.

Ważną zaletą jest także brak konieczności relokacji w poszukiwaniu pracy. Dzięki temu możemy wciąż mieszkać w tym samym miejscu, ale szukać pracy w oddalonym od nas miejscu.

Wady pracy w domu

Praca zdalna posiada także sporo wad. Przede wszystkim wymaga ona samodyscypliny. Siedząc w domu, nie każdy jest w stanie na tyle się zmobilizować, by efektywnie wykorzystać czas na pracę. Dlatego dobra organizacja pracy jest tu niezbędna.

Praca zdalna wymaga także posiadania odpowiedniego sprzętu do pracy. Pracodawca nie musi gwarantować pracownikowi komputera czy innych pomocy, a co za tym idzie to pracownik musi dbać o jego jakość i niezawodność. Zdarza się, że jest to praca mało stabilna, ale zarazem dobra, na przykład jako praca po maturze.

Nie da się ukryć, że praca zdalna ma wiele zalet i jest zbawieniem dla domatorów. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które nie lubią spędzać czasu w swoim domu i nie potrafią w nim oddzielić chwil na pracę i odpoczynek.

fot. https://pixabay.com/pl/

Redakcja
Redakcja

Dodaj komentarz