Praca niani, jak wygląda? Obowiązki, zatrudnienie i zarobki | Praca w okolicy
6 stycznia, 2022

Praca niani, jak wygląda? Obowiązki, zatrudnienie i zarobki

Kochasz dzieci i uważasz, że opiekowanie się nimi to zajęcie idealne dla ciebie? Sprawdź, jak wygląda praca niani i czy na pewno się do niej nadajesz!

Obowiązki niani – czym będziesz musiała się zajmować?

Wydawać by się mogło, że jedynym obowiązkiem niani jest zajmowanie się maluchem. Czy zawsze tak jest? Niestety, rzeczywistość nie prezentuje się tak kolorowo. Wszystko zależy od tego, ile lat ma dziecko, którym będziesz się zajmować. Niemowlęta i dzieci w wieku poniżej przedszkolnego wymagają dużo uwagi, jednak opieka nad nimi ogranicza się do zaspokajania ich podstawowych potrzeb i zajmowania im czasu, by się nie nudziły. Przy dzieciach starszych nianiom dochodzą zazwyczaj nowe obowiązki. Maluchy, które chodzą już do przedszkola i szkoły, wymagają również pomocy przy odrabianiu lekcji oraz bardzo często zaprowadzania i odbierania z zajęć dodatkowych, takich jak tańce, czy nauka języków. Sprawa komplikuje się również wtedy, gdy niania ma pod opieką więcej niż jedno dziecko, w tym pomiędzy podopiecznymi występuje duża różnica wieku. Absorbujące niemowlę i kilkulatek mogą sprawić niemało problemów, jeśli jednak czujesz, że jesteś w stanie ogarnąć maluchy i poświęcić im odpowiednio dużo uwagi, może spróbować pracy, jako niania. 

Czy niania musi zajmować się domem? 

Pozostała jeszcze prawdopodobnie najbardziej sporna kwestia, jeśli chodzi o obowiązki niani. Wielu pracodawców wymaga, by osoba zajmująca się ich dziećmi, sprawowała piecze również nad domem, w co miałoby wchodzić sprzątanie, gotowanie, prasowanie i inne tego typu zajęcia. Czy niania ma obowiązek zajmować się domem? Wszystko zależy od tego, co zostało zapisane w umowie, pracodawca ma obowiązek przedstawić swoje wymagania, zanim zatrudni kogokolwiek na dane stanowisko. Jeśli zajmowanie się domem widnieje wśród podpunktów umowy, to od ciebie zależy, czy zdecydujesz się podjąć daną pracę, czy nie. Zazwyczaj godzenie opieki nad dziećmi z wykonywaniem domowych prac wiąże się z lepszymi zarobkami, jednak skąpi pracodawcy mogą postawić nieuczciwe warunki, dlatego przy podpisywaniu umowy trzeba być czujnym i uważnie czytać wszystkie podpunkty. 

Praca niani a odpowiedzialność 

Wiele osób wyobraża sobie pracę niani, jako idealną, ponieważ widza w tym zatrudnieniu szansę na sporo czasu wolnego, np. wtedy, gdy maluch śpi lub odrabia lekcje, oraz nieustanną zabawę. Jak jest w rzeczywistości? Zajmowanie się cudzym dzieckiem często bywa stresujące, praca niani jest przede wszystkim odpowiedzialna! Rodzice, powierzając obcej osobie swoją pociechę, wierzą w to, że dziecku nie stanie się żadna krzywda, że będzie najedzone, odpowiednio zadbane i szczęśliwe na tyle, by nie odczuwać zbyt mocno ich nieobecności. Odpowiedzialność często wiąże się z ogromnym stresem, zwłaszcza gdy maluch jest nieznośny i nie chce słuchać poleceń. Niania powinna być osobą, która ma odpowiednie podejście do dzieci trudnych, wykształcenie na kierunku opiekunka dziecięca, będzie z pewnością dodatkowym atutem dla wszystkich ubiegających się o stanowisko niani. 

Praca niani  – jaki typ umowy cię czeka? 

Czy niania zawsze musi pracować „na czarno” lub na podstawie jednej z umów śmieciowych? Niania również może dostać umowę o pracę! Wszystko zależy od dobrej woli pracodawców. Chcąc zatrudnić pracownika, nie trzeba mieć swojej działalności, pracownika może bez problemu zatrudnić również osoba fizyczna. Jeśli zależy ci na pracy na uczciwych warunkach, zaznacz to przy rozmowie z potencjalnym pracodawcą, gdy będziesz umawiać się z nim na rozmowę kwalifikacyjną. 

Ile zarobisz jako niania?

Pora omówić najważniejsza kwestie, jeśli chodzi o pracę niani, czyli zarobki. Na jaką stawkę godzinową mogą liczyć osoby zajmujące się dzieckiem? W zależności od województwa stawki godzinowe niani wahają się od 12 do nawet 25 złotych za godzinę pracy. Dla osoby, dla której opieka nad dziećmi stanowi zawodowych ambicji, jest z pewnością bardzo dobrą ofertą, ponieważ najważniejsze jest wykonywanie pracy, którą lubimy. 

sprawdź także: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Redakcja
Redakcja

Dodaj komentarz