Na skróty
Pracujesz na linii produkcyjnej? Sprawdź, jak zwiększyć swoją wydajność i spełnić oczekiwania pracodawcy!
Słaba wydajność w pracy – czy szef może cię zwolnić?
Motywem, dla którego chcemy zwiększyć swoją wydajność w pracy, jest obawa przed utratą zatrudnienia. Jak wygląda rzeczywistość, czy szef faktycznie może cię zwolnić, w momencie gdy nie wyrabiasz ustalonej odgórnie normy? Niestety, nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. Pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika, z którego nie jest zadowolony, co więcej, zazwyczaj chętnie z tego korzysta. Twoja wydajność jest za słaba i boisz się o swoje stanowisko? Sprawdź, co zrobić, by pracować efektywniej.
Jak przygotować się do wyrobienia normy? Nie bój się pytać!
Pierwsze dni w nowej pracy to czas, gdy powinieneś dobrze poznać nie tylko swoje obowiązki, ale też wszystkich współpracowników. Lepiej daruj sobie, trzymanie się na dystans od starszych lub dłuższych stażem kolegów i koleżanek z pracy. Utrzymywanie z nimi dobrych stosunków jest bardzo ważne nie tylko ze względu na atmosferę, przy danym stanowisku pracy, ale też dlatego, że mogą ci oni pomóc w sytuacji, gdy nie będziesz wyrabiał normy. Zapytaj osób, które z tobą pracują, jak udaje im się spełniać oczekiwania przełożonych, być może zdradzą ci triki, dzięki którym praca idzie szybciej i skuteczniej. Pracujesz sam, przy danym stanowisku, o radę możesz zapytać kierownika, liniowego, lub inną osobę, która ma za zadanie nadzorować twoją pracę, z pewnością nikt nie weźmie ci za złe tego, że chcesz poprawić swoją wydajność.
Przychodź do pracy wypoczęty
Odpowiednia regeneracja i wypoczęty organizm to bardzo ważny warunek, który często bywa lekceważony, zwłaszcza przez młodych ludzi. Praca na produkcji zazwyczaj nie wymaga myślenia nad tym, co się robi, lecz wykonywania szybkich powtarzalnych ruchów. Linia produkcyjna przesuwa się szybko, aby za nią nadążyć, trzeba być wypoczętym i skoncentrowanym. W sytuacji, gdy będziesz zmęczony i niewyspany, możesz mieć problem ze swoją wydajnością, jednorazowe niewyrobienie normy, nie powinno przysporzyć ci problemów, jednak gdy ciągle będziesz robił mniej, niż inni pracownicy na podobnym stanowisku, przełożeni mogą się tobą zainteresować.
Przełożony proponuje ci nadgodziny? Skorzystaj z nich
Pierwsze dwa tygodnie w nowej pracy, zazwyczaj są bardzo intensywne. Możesz być zmęczony i nie mieć ochoty zostawać w pracy dłużej niż jest to konieczne. Kiedy przełożony zaproponuje ci nadgodziny, warto jednak z nich skorzystać. Dlaczego? Obycie się ze swoimi nowymi obowiązkami wymaga czasu. Powtarzalność ruchów na linii produkcyjnej, jest do wypracowania, im więcej czasu spędzisz w pracy na początku, tym szybciej załapiesz poszczególne schematy i nauczysz się dawać z siebie najwięcej, jak się da.
Nadal nie dajesz rady? Wyjście jest jedno!
Mimo wszelkich starań z twojej strony i korzystania z pożytecznych rad, ty nadal nie możesz sobie poradzić z obowiązkami na stanowisku? Pamiętaj o tym, że w wielu firmach normy są zawyżone tak, że tylko nieliczni są sobie w stanie z nimi poradzić. Wielu właścicieli firm, nastawionych jest na jak największy zysk, często kosztem dobra pracowników. Przeciwieństwem tego zjawiska są firmy, przyjazne pracownikom, oferujące dobre pensje i godziwe warunki pracy. Nie warto trwać w danej firmie z uporem, jeśli czujemy się w niej źle i mimo starań, nie jesteśmy w stanie wyrobić obowiązujących w niej norm.
Dzisiejszy rynek pracy, pełen jest wielu ciekawych ofert, zwłaszcza dla pracowników fizycznych. Zamiast się męczyć, możesz jak najszybciej przystąpić do szukania nowego zatrudnienia. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, pamiętaj o obwiązującym cię okresie wypowiedzenia. Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, nie mają aż tak dużych ograniczeń. Na umowie zlecenie okres wypowiedzenia nie obowiązuje, lub jest bardzo krótki. Jak szybko znaleźć nową, ciekawszą pracę? Roześlij swoje CV i przede wszystkim: dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, która przesądzi o twoim sukcesie.
Może Cię zainteresować: Praca fizyczna – jak zaprezentować się na rozmowie o pracę?