Praca kierowcy międzynarodowego – oto, co musisz wiedzieć, by zacząć | Praca w okolicy
22 marca, 2022

Praca kierowcy międzynarodowego – oto, co musisz wiedzieć, by zacząć

Praca kierowcy międzynarodowego – oto, co musisz wiedzieć, by zacząć

Coraz więcej osób docenia pracę w logistyce i transporcie. Niemalże każde ogniwo w łańcuchu dostaw jest ważne i korzystne pod kątem zarobkowym. Warto zatem zastanowić się, czego dokładnie oczekuje się od kierowcy międzynarodowego. Jak nim zostać, co powinien umieć i jakie cechy mieć, by nadawać się do tej pracy?

Praca kierowcy pracą z uprawnieniami

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zgodnie z wymaganiami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego tylko osoby z ukończonymi 21 latami mogą przystąpić do egzaminu na prawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdów używanych w transporcie międzynarodowym, czyli pojazdów ciężarowych. Jest to kategoria C+E prawa jazdy.[1] To pierwszy, wymóg formalny, dlatego warto podkreślić, że praca kierowcy międzynarodowego jest pracą z uprawnieniami.

Predyspozycje są niezwykle ważne

Jednak nie tylko zdanie egzaminu na prawo jazdy odpowiedniej kategorii uprawnia do jeżdżenia TIR-ami. Jest to także regularne sprawdzanie predyspozycji. Aby móc zająć się tym zawodem, nie trzeba posiadać wykształcenia wyższego. Jest to zatem praca bez studiów, jednak wymaga stabilnej kondycji fizycznej organizmu, dobrych wyników badań oraz przejścia regularnych testów psychotechnicznych. W tym wypadku muszą to być testy regularne, by stale kontrolować sposób, w jaki pojazdy ciężarowe przemieszczają się po drogach Unii Europejskiej i nie tylko.

Jaka jest praca dla wykwalifikowanego kierowcy międzynarodowego?

Skoro w większości wiemy już jak znaleźć pracę w tym zawodzie, warto dowiedzieć się, jaka jest praca kierowcy międzynarodowego. Przede wszystkim jest ciekawa i nietypowa, a podczas jazdy kierowca zwiedza wiele miejsc i widzi wiele krajów. Jest także dobrze płatna. Średnie miesięczne zarobki szacuje się na poziomie około 7000 złotych brutto. Jest to średnia, a więc duża część doświadczonych kierowców z tej pracy dla wykwalifikowanego pracownika otrzymuje dużo więcej.

Jakie jeszcze zalety ma praca kierowcy? To praca wymagająca, ale dość wolna, w tym sensie, że zwykle kierowcy pracują sami. Nie mają blisko siebie szefa i nie są kontrolowani w sposób nieprzyjemny. Praca daje także możliwość na odpoczynek, gdyż przepisy są bardzo restrykcyjne. To sprawia, że są przestrzegane.

Wady pracy z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów ciężarowych

A jakie minusy może mieć ta praca

  1. Jest niezwykle odpowiedzialna i trudna, a przy tym męcząca. Sytuacja na drodze często zmienia się jak w kalejdoskopie, a podróżowanie należy do utrudnionych w śniegu czy mocnym deszczu, ale także w upale. Dodatkowo należy kontaktować się z wieloma ludźmi, pilnować terminów i jeździć przepisowo.
  2. Kolejny minus to brak stabilizacji w domu. Kierowcy nie ma często z rodziną, jest na wyjazdach, a żony takich osób są często tak jak żony marynarzy. To dość duży brak komfortu i dla osób, które uchodzą za domatorów coś nie do przyjęcia.
  3. Kierowca musi dbać o standard obsługi, a więc nie tylko o to, jak wygląda jego pojazd oraz o jego stan techniczny, ale także o to, w jakim stanie dowiezie ładunek. Wbrew pozorom praca kierowcy wymaga wiele wyczucia i taktu oraz delikatności. W gruncie rzeczy ma jednak więcej zalet niż wad.


[1] https://www.word.waw.pl/egzaminy/kategorie-prawa-jazdy/kat-ce, dostęp: 20.05.2019r.

Redakcja
Redakcja

Dodaj komentarz