Chciałbyś zostać elektrykiem? Uważamy, że to dobry pomysł, ponieważ jest to zawód z perspektywami. Daje możliwości rozwoju. Szczególnie w dużych miastach jest naprawdę dobrze płatny, ale w mniejszych miejscowościach również się opłaca. Energia elektryczna jest potrzebna w każdej branży. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych postaci energii w przyrodzie. Dlatego pomoc elektryka przyda się w bardzo wielu miejscach.
Czym zajmuje się elektryk?
Wbrew pozorom praca elektryka nie polega tylko na montowaniu gniazdek w ścianie oraz na likwidowaniu awarii sieci elektrycznych. Ten zawód daje o wiele więcej możliwości rozwoju. Jako elektryk możesz być zatrudniony zarówno w kilkuosobowej, rodzinnej firmie, jak i w korporacji. Poniżej wymienimy kilka przykładowych obowiązków elektryka:
- naprawa i konserwacja elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego;
- naprawa i przezwajanie silników elektrycznych;
- tworzenie instalacji elektrycznych;
- kładzenie kabli i podłączy pod urządzenia elektryczne;
- czuwanie nad ich prawidłowym działaniem;
- naprawa zniszczonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej.

Podział zawodu elektryka
Zawód elektryka dzieli się na dwa obszary nazywane kwalifikacjami. Oba te obszary przygotowują młodego człowieka do odnalezienie się na rynku pracy. W pracy elektryka możemy wyróżnić dwie kwalifikacje.
Pierwsza to E.7. Montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych. Zdobycie tej kwalifikacji daje możliwość zatrudnienia w zakładach produkcyjnych o różnych specjalnościach, w punktach serwisowych, naprawy maszyn, urządzeń elektrycznych. Z takimi kwalifikacjami możesz również z powodzeniem poszukiwać pracy w działach technicznych korporacji. Możesz starać się o przyjęcie do pracy wszędzie tam, gdzie na co dzień korzysta się z maszyn i z urządzeń elektrycznych.
Druga kwalifikacja to E.8. Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych. Po jej ukończeniu możesz poszukiwać zatrudnienia przy wykonywaniu instalacji elektrycznych w obiektach o rozmaitym przeznaczeniu. Możesz też pójść bardziej ambitną ścieżką i założyć własną firmę elektroinstalacyjną.
Sprawdź również: Praca ślusarza – wymagania i obowiązki
Pozostałe możliwości pracy dla elektryka
Poza wymienionymi wcześniej miejscami możesz pracować jako elektryk również w:
- zakładach wytwarzających, przetwarzających i przesyłających energię elektryczną;
- obiektach wykorzystujących energię elektryczną;
- firmach produkujących maszyny i urządzenia elektroenergetyczne;
- zakładach naprawiających maszyny i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, w tym sprzęt elektryczny powszechnego użytku.
Natomiast, gdy uzyskasz uprawnienia, to będziesz mógł też realizować instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Jak widzisz, możliwości pracy jest naprawdę wiele. Jest to zawód z przyszłością, bo cały świat funkcjonuje dzięki energii elektrycznej. Bez niej praktycznie żadne przedsiębiorstwo nie byłoby w stanie normalnie funkcjonować.

Jakie są wady i zalety zawodu elektryka?
Od czego by tutaj zacząć? Może jednak od zalet, żeby już na samym początku drogi, nie zniechęcić Cię do tego zawodu. Co zyskasz, aby zostaniesz pełnoprawnym elektrykiem?
Przede wszystkim, możemy Ci zagwarantować, że będziesz miał ręce pełne roboty. Zleceń Ci nie zabraknie. To wszystko dlatego, że mechanizacja i komputeryzacja w firmach cały czas dynamicznie postępuje. Niezależnie od ich wielkości. Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie pracy elektryka w dużym mieście. Tam nie zabraknie Ci zleceń i będziesz miał o wiele większe szanse na założenie własnej działalności. Jednak, gdy mieszkasz w mniejszej miejscowości, to też warto jest mieć uprawnienia elektryka. Masz wtedy możliwość pracy w mniejszym przedsiębiorstwie, ale za to zazwyczaj atmosfera jest spokojniejsza. Będziesz miał więcej czasu na wykonywanie samodzielnych zleceń i otworzenie własnej działalności.
Kolejnym plusem jest to, że będziesz mógł się przez cały czas rozwijać. Zawód elektryka jest wprost stworzony dla Ciebie, jeżeli jesteś osobą ambitną, masz plany na przyszłość i jesteś doskonale zorganizowany. Ten rozwój może polegać nie tylko na dostaniu awansu w firmie, ale również na założeniu własnej działalności gospodarczej. Pragniemy tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że gdy uda Ci się zdobyć stanowisko kierownicze w firmie, to z pewnością będzie się to wiązało z dużymi zarobkami i ze stabilnością zatrudnienia.
Może Cię zainteresować: Kursy i uprawnienia, które warto posiadać
Nie wszystkie Twoje obowiązki będą się wiązały z elektrycznością, co może stanowić dla Ciebie kolejną zaletę. Pewnie nam nie uwierzysz i zapytasz, jak to jest możliwe. Powinieneś w tej chwili daleko odrzucić stereotypowe myślenie. Weź pod uwagę fakt, że jako elektryk możesz być zatrudniony na przykład do analizowania dokumentacji technicznej albo do sporządzania raportów. Może nie są to pasjonujące czynności, ale za to bezpieczne.
To będzie dobre stanowisko pracy dla Ciebie, jeżeli lubisz działania zespołowe. Elektrycy dosyć często tworzą instalacje elektryczne w budynkach o dużej powierzchni.

Wady pracy elektryka
Nie zawsze jest bezpiecznie. Pracujesz przy wysokich napięciach, co wiąże się z ciągłym narażaniem zdrowia i życia. Czasami możesz być zmuszony do pracy w niewygodnych pozycjach lub nie mieć dostępu do serwisowych urządzeń. Praca elektryka wiąże się też z częstymi wyjazdami.
Jak myślisz, czy praca elektryka to odpowiedni zawód dla Ciebie?