Wiele kobiet po urodzeniu dziecka zastanawia się nad powrotem na rynek pracy. Szczególnie młode mamy odczuwają potrzebę spełnienia się w zawodzie. Jednak tu pojawiają się problemy. Matki powracające na rynek pracy znajdują się w trudnym położeniu z powodu długotrwałej izolacji od otoczenia i dziur w CV. Po dłuższej przerwie trudno jest odnaleźć się w nowym otoczeniu, szczególnie gdy trzeba przestawić się z życia w czterech ścianach i wrócić do przebywania w większej grupie ludzi.
Problemem często okazuje się niechęć pracodawcy do ich zatrudnienia z obawy, że będą planowały kolejne dziecko. W takim wypadku konieczny byłby kolejny urlop, co stawia właściciela firmy w kłopotliwej sytuacji względem planowania kolejnych etatów. Istnieje też wiele obaw i wątpliwości na temat tego, jak sam maluch poradzi sobie w nowej sytuacji. Rozłąka z rodzicem, z którym wcześniej przebywał przez cały czas może być dla niego trudna.
Powrót na rynek pracy, a opieka dla dziecka
Pierwszym i najważniejszym krokiem, aby ponownie wejść na ścieżkę zawodową jest znalezienie opieki dla dziecka. Nie jest to trudne, gdy członek rodziny jest w stanie zająć się maluchem na czas nieobecności mamy. Kochającą i troskliwą opiekę może zapewnić babcia, ale w części przypadków, gdy rodzina jest daleko, potrzebna jest opiekunka lub żłobek. Kolejnym etapem jest powrót do pracy.
Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy w okolicy, aby dojazdy do pracy nie zajmowały zbyt dużo czasu. Warto sprawdzić lokalne serwisy informacyjne na których firmy publikują ogłoszenia pracy, sprawdzić oferty w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz lokalne gazety. Aby mieć większe szanse na zatrudnienie przez potencjalnego pracodawcę, najlepiej pokazać swoją sytuację w jak najlepszym świetle. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca poruszy temat dziecka, kandydatka powinna podkreślić, że jest osobą bardzo zorganizowaną i odpowiedzialną, gdyż potrafi zająć się jednocześnie dzieckiem, jak i obowiązkami domowymi. Kodeks pracy daje wiele uprawnień rodzicom małego dziecka. Przed rozpoczęciem pracy najlepiej jednak uzgodnić z pracodawcą takie kwestie, jak: przysługujący czas na karmienie czy możliwość korzystania z pracy zdalnej tzw. home office, aby móc przebywać ze swoją pociechą jak najwięcej.
Wsparcie z Funduszy Europejskich
Mamy, które decydują się na długą przerwę od zawodu tracą część swoich umiejętności oraz wypadają z rytmu pracy. Fundusze Europejskie stanowią jedną z możliwości wybicia się na rynku pracy, oferując różne formy wsparcia:
- pośrednictwo pracy,
- szkolenia, kursy, studia podyplomowe,
- staże, praktyki zawodowe,
- poradnictwo psychologiczne,
- doradztwo zawodowe, które jest połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania,
- subsydiowanie zatrudnienia polegające na pokryciu części lub całości kosztów wynagrodzenia,
- bon na zasiedlenie, czyli dofinansowanie kosztów przeprowadzki do innej miejscowości, w której udało się znaleźć pracę,
- wsparcie finansowe w formie bezzwrotnej na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej (dla osób bezrobotnych połączone z wsparciem doradczo-szkoleniowym).
- młode mamy, które znalazły zatrudnienie będą mogły korzystać z pożyczek.
Dodatkowo kobiety, które będą musiały powierzyć swoje dzieci do przedszkola lub żłobka, otrzymają wsparcie z unijnych środków. Częściowo pokryją one koszty opieki nad dzieckiem. Oprócz rodziców skorzystają także placówki, w których dofinansowane będzie tworzenie nowych miejsc. Dzięki licznym wsparciom mamy mogą być spokojne, jeśli chodzi o zapewnienie dzieciom opieki oraz sobie pracy. Powrót na rynek po urlopie macierzyńskim wcale nie musi być tak trudny, jeśli tylko się go odpowiednio zaplanuje, a wiele instytucji oraz firm pomaga w aktywizacji zawodowej kobiet.
A jak wyglądał Wasz powrót po urlopie macierzyńskim? Podzielcie się swoimi historiami w komentarzu.