Operator maszyn CNC – czym się zajmuje? | Praca w okolicy
3 marca, 2021

Operator maszyn CNC – czym się zajmuje?

Zastanawiasz się, czy warto pracować, jako operator CNC? Jak wyglądają obowiązki operatora maszyn i czy praca ta jest opłacalna? 

Operator CNC – dokładny zakres obowiązków

Sama nazwa stanowiska: operator maszyn CNC, może dla wielu osób brzmieć tajemniczo i niezrozumiale. Nazwę tę można jednak zastąpić swojskim: operator obrabiarek, frezarek lub tokarek i wtedy wszystko staje się jasne. Operator CNC znajdzie zatrudnienie we wszystkich fabrykach, w których korzysta się z maszyn numerycznych. Na czym dokładnie polegają obowiązki operatora, i czy każdy nadaje się do tej pracy? Mimo że operator maszyn CNC to jeden z zawodów zaliczanych do prac fizycznych, wymaga on jednak odpowiedniego przygotowania. Osoby, które chcą zostać operatorem maszyn, powinny nabyć odpowiednie umiejętności, ponieważ praca ta jest bardzo odpowiedzialna. Operator CNC obsługuje specjalistyczne maszyny i urządzenia, służące do obrabiania materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, czy metal. Osoba na tym stanowisku musi pilnować, by wszystkie urządzenia działały prawidłowo, natychmiast wychwytywać błędy, które mogłyby spowodować awarię maszyn. Pracownik odpowiedzialny za operowanie CNC, zajmuje się obsługą maszyn sterowanych numerycznie. Czy zawód ten jest opłacalny? 

Operator CNC – ile zarabia?

Tym, co interesuje najbardziej, osoby zainteresowane pracą w charakterze operatora maszyn CNC, jest średnie wynagrodzenie. Czy zawód ten jest opłacalny? Ile przeciętnie zarabiają operatorzy maszyn CNC? Widełki płac w tym zawodzie są bardzo różne, wszystko zależy od firmy, zatrudniającej pracowników. W solidnych firmach najlepsi operatorzy zarabiają nawet ponad 5 tys. złotych, co wygląda naprawdę dobrze, jak na realia naszego kraju. Średnio, przeciętny operator CNC zarabia około 4 tys. Jak widać, zawód ten jest z całą pewnością opłacalny. Ucząc się na operatora maszyn CNC, musimy jednak zdawać sobie sprawę z odpowiedzialnością, jaka łączy się z tym stanowiskiem. Osoby, które lubią wyzwania i nie boją się ciężkiej pracy, śmiało mogą spróbować swoich sił w zawodzie operatora maszyn CNC. Osoby, które nadal nie są zdecydowane na wybór ścieżki zawodowej, mogą zajrzeć do artykułu ślusarz, spawacz, hydraulik – najbardziej opłacalne zawody”. 

Jak zostać operatorem maszyn CNC? Kursy i uprawnienia

Jakie szkolenia trzeba ukończyć, by móc poszczycić się uprawnieniami, niezbędnymi do objęcia stanowiska operatora maszyn numerycznych? Podstawą jest ukończenie odpowiedniego kursu. Ukończenie jednego szkolenia może jednak nie być wystarczające, ponieważ obsługa maszyny za pomocą komputera, to nie wszystko, co musi umieć operator urządzeń CNC. Stanowisko to wymaga również umiejętności ręcznej obsługi maszyn, takich jak: tokarka, obrabiarka, czy wykrawarka, dobierać materiały i tworzywa do obróbki oraz oceniać stan techniczny urządzeń. W celu uzyskania pełnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą dobrze przygotować się, do wykonywania zawodu operatora maszyn CNC. Warto wybrać jeden dłuższy kurs, zakończony certyfikatem potwierdzającym zdobycie uprawnień do zawodu. Cena takiego kursu może sięgać nawet 3 tysięcy złotych. Jednak pieniędzy przeznaczonych na zawodową przyszłość nie należy oszczędzać, są one inwestycją, która szybko się zwróci. 

Sprawdź: Kursy i uprawnienia, które warto posiadać

Operator CNC – jak znaleźć pracę w zawodzie

Po zdobyciu wszystkich niezbędnych uprawnień pozostaje tylko znalezienie pracy w swoim zawodzie. Zapotrzebowanie na operatorów maszyn numerycznych jest bardzo duże, więc znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić wielkiego wyzwania. Przede wszystkim warto odnotować w CV, że posiadamy kwalifikacje i umiejętności, niezbędne do wykonywania zawodu. Tworząc CV, należy wpisać do niego doświadczenie zawodowe, jakie udało nam się dotąd zdobyć, nawet jeśli nie miało nic wspólnego z pracą operatora maszyn. Pracodawca przychylniej spojrzy na młodego kandydata na stanowisko, który miał już okazję pracować zarobkowo, ponieważ świadczy to o jego zaradności i pracowitości. Brak doświadczenia można z kolei nadrobić edukacją, kursami i zdobytymi uprawnieniami. 

Może Cię zainteresować: Spawacz, ślusarz, hydraulik – najbardziej opłacalne zawody

Redakcja
Redakcja

Dodaj komentarz