Na skróty
AŻ 3675 OFERT PRACY DLA MECHATRONIKA?
Urządzeń, które sterowane są komputerowo nieustannie przybywa i są unowocześniane. Ktoś musi je projektować, konfigurować i serwisować. Z tego powodu na rynku pracy jest obecnie zapotrzebowanie na mechatroników, a wraz z rozwojem tej dziedziny nauki i jej przenikaniem do przemysłu, zapotrzebowanie to będzie rosło.
Mechatronik z odpowiednimi kwalifikacjami bez problemu znajdzie pracę w wielu zakładach produkcyjnych, stacjach badawczych, diagnostycznych czy laboratoriach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w latach 2021/22 opublikowało listę uwzględniającą zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego o szczególnym znaczeniu na krajowym rynku pracy ze względu na przydatność dla rozwoju państwa. W tym rankingu zawód mechatronika uplasował się na wysokiej siódmej pozycji.
W marcu 2023 roku MEN opublikowało raport, z którego wynika, że mechatronik był na 9. miejscu wśród najbardziej poszukiwanych i pożądanych zawodów.
Oferty pracy dla mechatronika można znaleźć w wielu popularnych serwisach ogłoszeniowych; i tak w listopadzie 2023 roku było ich łącznie 3675.
CZYM JEST MECHATRONIKA I CO ROBI MECHATRONIK?
Otóż mechatronika to interdyscyplinarna dziedzina nauki,której zadaniem jest dodawanie rozwiązań elektronicznych do mechanizmów w celu uzyskania możliwie najlepszych efektów.
Dziś mechatroniką określamy dziedzinę inżynierii, która stanowi połączenie inżynierii mechanicznej,elektrycznej,komputerowej,automatyki i robotyki. Służy ona do projektowania i wytwarzania nowoczesnych urządzeń. Mechatronika jest uznawana za jedną z kluczowych dziedzin przyszłości i trwającej obecnie rewolucji4.0.
Produkty mechatroniki to układy mechatroniczne, które powinny być wielofunkcyjne, proste w obsłudze i łatwe do skonfigurowania. Przedmiotem zastosowań mechatroniki jest między innymi wytwarzanie:
- układów sterowania pojazdami
- nowoczesnych zabawek
- zaawansowanych urządzeń codziennego użytku oraz elektroniki użytkowej
- urządzeń automatyki i robotyki, np. .robotów przemysłowych
- obrabiarek sterowanych numerycznie
- aparatury medycznej
- mikroukładów elektromechanicznych
- narzędzi do nanopomiarów
Reasumując: mechatronika jest połączeniem różnych dziedzin techniki, jak: mechanika, elektronika, oprogramowanie i sterowanie.
Mechatronik zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i eksploatacją urządzeń mechatronicznych, czyli urządzeń zbudowanych mechanicznie, a sterowanych i zarządzanych elektronicznie za pomocą specjalistycznego oprogramowania i komputera.
JAK ZOSTAĆ MECHATRONIKIEM?
Po ukończeniu szkoły podstawowej absolwent może obrać jedną z dwóch ścieżek rozwoju zawodowego:
- rozpocząć naukę w szkole branżowej I stopnia, która trwa 3 lata i następnie kontynuować ją w szkole branżowej II stopnia przez 2 lata
- rozpocząć naukę w technikum mechatronicznym,która trwa 5 lat
Szkoły branżowe I stopnia ruszyły w polskim systemie oświaty 1 września 2017 roku i zastąpiły wcześniej funkcjonujące szkoły zawodowe.
Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata i jest bezpłatna, a kształcenie zawodowe odbywa się w zakresie jednej kwalifikacji. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie zawodowe branżowe.
Kwalifikacje, które uczeń uzyska w wyniku kształcenia mają symbol ELM.03. Jest to montaż,uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych.
Absolwent kończący szkołę w zawodzie monter-mechatronik potrafi wykonać:
- montaż elementów,podzespołów i zespołów mechanicznych i mechatronicznych
- montaż elementów,podzespołów i zespołów pneumatycznych i hydraulicznych
- rozruch urządzeń i systemów mechatronicznych
- konserwację urządzeń i systemów mechatronicznych
Mechatronik może znaleźć zatrudnienie w:
- zakładach produkcyjnych praktycznie wszystkich branż
- zakładach usługowych naprawiających i konserwujących urządzenia mechaniczne,elektryczne i elektroniczne
- hurtowniach,sklepach i działach sprzedaży lub prowadzić własną działalność gospodarczą
JAKA MOŻE BYĆ DALSZA PERSPEKTYWA ROZWOJU?
Po ukończeniu szkoły można podjąć naukę w szkole branżowej II stopnia,aby zdobyć średnie wykształcenie, zdać maturę i uzyskać dyplom technika-mechatronika. Po maturze można naukę kontynuować na studiach o kierunku mechatronicznym lub na dowolnych innych studiach wyższych.
Nauka w szkole branżowej II stopnia trwa 2 lata i również jest bezpłatna,a kształcenie zawodowe również odbywa się w zakresie jednej kwalifikacji o symbolu ELM.06.Jest to eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych. Po ukończeniu szkoły II stopnia i zdaniu egzaminu zawodowego absolwent uzyskuje dyplom zawodowy i tytuł technika-mechatronika oraz średnie wykształcenie techniczne.
Absolwent kończący szkołę w tym zawodzie potrafi wykonać takie zadania, jak:
- eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych
- tworzenie dokumentacji technicznej urządzeń i systemów mechatronicznych
- programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych
Technik-mechatronik znajdzie zatrudnienie w:
- zakładach produkujących elementy lub systemy mechatroniki i automatyki
- zakładach przemysłowych wykorzystujących urządzenia i systemy mechatroniczne
- firmach usługowych i instalacyjnych wykorzystujących elementy i systemy mechatroniczne
- warsztatach samochodowych (diagnostyka)
- laboratoriach badawczych
- firmach branży elektrycznej
- własnej firmie
Nauka w technikum mechatronicznym na podbudowie szkoły podstawowej trwa 5 lat i jest bezpłatna. Uczniowie zdobywają w pięcioletnim cyklu kształcenia dwie kwalifikacje o symbolach ELM.03. oraz ELM.06. Nauka kończy się zdaniem egzaminu zawodowego i otrzymaniem tytułu technika-mechatronika oraz zdaniem egzaminu dojrzałości, który otwiera drogę do dalszego kształcenia na studiach wyższych.
JAKIE CECHY POWINIEN POSIADAĆ MECHATRONIK?
Osoby, które zdecydują się na wykonywanie zawodu mechatronika powinny cechować się dobrym zdrowiem,koordynacją wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową oraz sprawnością manualną.
Mechatronik musi wyróżniać się podzielnością uwagi,dobrą pamięcią,dokładnością,rzetelnością i uczciwością.
Bez wątpienia jest to zawód z perspektywami,gdzie można liczyć na dobre zarobki i ciekawą,pełną wyzwań pracę.