praca technik samochodowego - zestaw kluczy

Mechanik samochodowy- opis zawodu i wymagane kompetencje

Mechanik samochodowy to bardzo poszukiwany zawód. Praktycznie w każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód. Gdy pojazd się popsuje, to pomoc mechanika pojazdów samochodowych staje się niezbędna. Jeżeli kochasz naprawiać samochody i chciałbyś to robić zawodowo, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, z niego, czym dokładnie zajmuje się mechanik, jakie szkoły musi skończyć i jakie zdobyć kompetencje. 

Kim jest mechanik samochodowy?

Kod zawodu wg Klasyfikacji Zawodów i Specjalności MRPiPS to 723103. Do zadań mechanika samochodowego należy konserwacja, obsługa techniczna i naprawa silników, zespołów i układów mechanicznych w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach oraz innych pojazdach silnikowych. Do wykonywania tych czynności mechanik samochodowy wykorzystuje urządzenia diagnostyczne i narzędzia ślusarskie oraz monterskie.

 

Zdjęcie Pixabay.com

Jakie są najważniejsze zadania i czynności w tym zawodzie?

Podstawowym obowiązkiem mechanika samochodowego jest obsługa, diagnostyka i naprawa podzespołów, zespołów w samochodach osobowych i ciężarowych. 

Dokładniej mówiąc, są go następujące zadania: 

 • przyjmowanie pojazdów do przeglądu lub naprawy, sporządzanie protokołów przyjęcia;
 • sprawdzanie funkcjonowania pojazdu i jego zespołów przy użyciu urządzeń diagnostycznych;
 • naprawa i regulacja zespołów i podzespołów pojazdu (silnika i skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia);
 • prace demontażowo-montażowe;
 • sprawdzanie, ustawianie zbieżności kół i świateł
 • wymiana płynów eksploatacyjnych pojazdu;
 • mycie, czyszczenie części i podzespołów,
 • dorabianie i dopasowywanie części nieznormalizowanych;
 • organizowanie, eksploatacja i utrzymywanie w czystości stanowiska pracy z zachowaniem zasad
 • bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej;
 • wykonywanie rozliczeń kosztów obsługi i napraw.

Potencjalne dodatkowe obowiązki mechanika samochodowego

 • realizowanie operacji monterskich i czynnościami kontrolno-odbiorczymi przy produkcji pojazdów samochodowych;
 • przeprowadzanie konserwacji i zabezpieczeń antykorozyjnych podwozia i nadwozia pojazdu;
 • nadzorowanie pozostałych pracowników.

Może Cię zainteresować: Praca kierowcy międzynarodowego – oto, co musisz wiedzieć, by zacząć

Jak wygląda środowisko pracy? Studia czy kursy zawodowe – co opłaca się bardziej?

Mechanik może wykonywać swoje obowiązki w wentylowanych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu. Może być narażony na zanieczyszczenie powietrza pyłem, substancjami drażniącymi, toksycznymi, przykry zapach spalin, hałas oraz drgania. Może pracować w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Mechanik samochodowy jest odpowiedzialny za przekazane mu urządzenia, narzędzia oraz pojazd. 

Z kim pracuje mechanik samochodowy?

W zależności od miejsca może pracować samodzielnie lub w niewielkim zespole. Jeżeli działa w zespole, to powinien konsultować podejmowane czynności z brygadzistą lub mistrzem warsztatowym. Wszystko po to, żeby określić plan działania i naprawy pojazdu.

Natomiast zaletą prowadzenia swojego własnego warsztatu samochodowego jest to, że sam ustala terminy i koszty naprawy. Jednak, jak w każdym innym biznesie, jednocześnie jest zmuszony do samodzielnego zdobywania klientów, rozliczania się i kontaktowania się z nimi.

Jak jest zorganizowana praca?

Przeciętny dzień pracy mechanika samochodowego nie powinien przekraczać 8 godzin. Najwięcej zleceń ma standardowo w sezonie letnim. Wiadomo, wakacje, częste wyjazdy i związane z nimi usterki samochodów. Jeżeli mechanik samochodowy pracuje w dużych zakładach transportowych, komunikacyjnych albo produkcyjnych, to pracuje na dwie lub na trzy zmiany. Ciekawsza praca jest na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych, bo wtedy mogą się trafić nietypowe usterki. Natomiast w zakładach produkcji pojazdów mechanik ma do czynienia ciągle z tymi samymi naprawami. Może się to szybko znudzić i jest mało rozwojowe. 

Zdjęcie Pixabay.com

Jakie zdolności trzeba mieć, aby zostać mechanikiem?

W tym zawodzie przydadzą Ci się następujące umiejętności:

 • zdolności manualne, 
 • zamiłowanie do techniki;
 • chęć ciągłego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy;
 • odpowiedzialność;
 • zdolność logicznego myślenia;
 • łatwość koncentrowania się na jednej czynności;
 • dobra orientacja przestrzenna;
 • odpowiednia kondycja wzrokowo-ruchowa;
 • duża sprawność manualna;
 • prawidłowe funkcjonowanie narządów zmysłów i spostrzegawczość.

Wymagane wykształcenie

Aby zostać mechanikiem samochodowym, to najpierw trzeba ukończyć 3-letnią szkołę zawodową. Następnie zdać egzamin i zdobyć kwalifikację o nazwie „Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych”. Następnie możesz pójść do technikum samochodowego i zyskać kwalifikację o nazwie ,,Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.” Dzięki temu będziesz mógł otrzymać pracę jako technik pojazdów samochodowych. Po ukończeniu 18 lat możesz podejść do kwalifikacyjnego kursu zawodowego (KK). Takie kursy są organizowane w bardzo wielu miastach i miejscowościach w Polsce. Czasami są dofinansowywane z budżetu miasta lub z środków unijnych. 

Przeczytaj również: Kursy i uprawnienia, które warto posiadać
Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

Inżynier Mechanik/Mechanical Engineer

ABB

Inżynier Mechanik/Mechanical Engineer At ABB, we are dedicated to addressing global challenges. Our core values: care…

Aplikuj

Mechanic / Mechanik (w/d/m) Gdansk

Tier Mobility

TIER Mobility is Europe’s leading shared micro-mobility provider, with a mission to Change Mobility for Good. By providing people with a range of shared, light electric vehicles, from e-scooters to e-bikes and e-mopeds, powered by a proprie…

Aplikuj

Mechanical Supervisor/ Inżynier Mechanik turbin gazowych, parowych i generatorów

Siemens Energy

About the Role Location Poland Warminsko-mazurskie Elblag Country/Region: Poland Company Siemens Energy Sp. z o.o. Organization Gas Services Business Unit Service Europe & Africa Full / Part time Full-time Expe…

Aplikuj

Mechanic / Mechanik (w/d/m) Wroclaw

Tier Mobility

TIER Mobility is Europe’s leading shared micro-mobility provider, with a mission to Change Mobility for Good. By providing people with a range of shared, light electric vehicles, from e-scooters to e-bikes and e-mopeds, powered by a proprie…

Aplikuj

Mobilny Mechanik Serwisu

Interhandler

do pracy na stanowisku Mobilny Mechanik Serwisu Miejsce pracy: Zielona Góra Opis stanowiska: wykonywanie napraw gwarancyjnych…

Aplikuj

Artykuły z serii Praca fizyczna (12)