Na skróty
- Kim jest mechanik samochodowy?
- Jakie są najważniejsze zadania i czynności w tym zawodzie?
- Potencjalne dodatkowe obowiązki mechanika samochodowego
- Jak wygląda środowisko pracy? Studia czy kursy zawodowe – co opłaca się bardziej?
- Z kim pracuje mechanik samochodowy?
- Jak jest zorganizowana praca?
- Jakie zdolności trzeba mieć, aby zostać mechanikiem?
- Wymagane wykształcenie
Mechanik samochodowy to bardzo poszukiwany zawód. Praktycznie w każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód. Gdy pojazd się popsuje, to pomoc mechanika pojazdów samochodowych staje się niezbędna. Jeżeli kochasz naprawiać samochody i chciałbyś to robić zawodowo, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, z niego, czym dokładnie zajmuje się mechanik, jakie szkoły musi skończyć i jakie zdobyć kompetencje.
Kim jest mechanik samochodowy?
Kod zawodu wg Klasyfikacji Zawodów i Specjalności MRPiPS to 723103. Do zadań mechanika samochodowego należy konserwacja, obsługa techniczna i naprawa silników, zespołów i układów mechanicznych w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach oraz innych pojazdach silnikowych. Do wykonywania tych czynności mechanik samochodowy wykorzystuje urządzenia diagnostyczne i narzędzia ślusarskie oraz monterskie.

Jakie są najważniejsze zadania i czynności w tym zawodzie?
Podstawowym obowiązkiem mechanika samochodowego jest obsługa, diagnostyka i naprawa podzespołów, zespołów w samochodach osobowych i ciężarowych.
Dokładniej mówiąc, są go następujące zadania:
- przyjmowanie pojazdów do przeglądu lub naprawy, sporządzanie protokołów przyjęcia;
- sprawdzanie funkcjonowania pojazdu i jego zespołów przy użyciu urządzeń diagnostycznych;
- naprawa i regulacja zespołów i podzespołów pojazdu (silnika i skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia);
- prace demontażowo-montażowe;
- sprawdzanie, ustawianie zbieżności kół i świateł
- wymiana płynów eksploatacyjnych pojazdu;
- mycie, czyszczenie części i podzespołów,
- dorabianie i dopasowywanie części nieznormalizowanych;
- organizowanie, eksploatacja i utrzymywanie w czystości stanowiska pracy z zachowaniem zasad
- bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej;
- wykonywanie rozliczeń kosztów obsługi i napraw.
Potencjalne dodatkowe obowiązki mechanika samochodowego
- realizowanie operacji monterskich i czynnościami kontrolno-odbiorczymi przy produkcji pojazdów samochodowych;
- przeprowadzanie konserwacji i zabezpieczeń antykorozyjnych podwozia i nadwozia pojazdu;
- nadzorowanie pozostałych pracowników.
Może Cię zainteresować: Praca kierowcy międzynarodowego – oto, co musisz wiedzieć, by zacząć
Jak wygląda środowisko pracy? Studia czy kursy zawodowe – co opłaca się bardziej?
Mechanik może wykonywać swoje obowiązki w wentylowanych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu. Może być narażony na zanieczyszczenie powietrza pyłem, substancjami drażniącymi, toksycznymi, przykry zapach spalin, hałas oraz drgania. Może pracować w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Mechanik samochodowy jest odpowiedzialny za przekazane mu urządzenia, narzędzia oraz pojazd.
Z kim pracuje mechanik samochodowy?
W zależności od miejsca może pracować samodzielnie lub w niewielkim zespole. Jeżeli działa w zespole, to powinien konsultować podejmowane czynności z brygadzistą lub mistrzem warsztatowym. Wszystko po to, żeby określić plan działania i naprawy pojazdu.
Natomiast zaletą prowadzenia swojego własnego warsztatu samochodowego jest to, że sam ustala terminy i koszty naprawy. Jednak, jak w każdym innym biznesie, jednocześnie jest zmuszony do samodzielnego zdobywania klientów, rozliczania się i kontaktowania się z nimi.
Jak jest zorganizowana praca?
Przeciętny dzień pracy mechanika samochodowego nie powinien przekraczać 8 godzin. Najwięcej zleceń ma standardowo w sezonie letnim. Wiadomo, wakacje, częste wyjazdy i związane z nimi usterki samochodów. Jeżeli mechanik samochodowy pracuje w dużych zakładach transportowych, komunikacyjnych albo produkcyjnych, to pracuje na dwie lub na trzy zmiany. Ciekawsza praca jest na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych, bo wtedy mogą się trafić nietypowe usterki. Natomiast w zakładach produkcji pojazdów mechanik ma do czynienia ciągle z tymi samymi naprawami. Może się to szybko znudzić i jest mało rozwojowe.

Jakie zdolności trzeba mieć, aby zostać mechanikiem?
W tym zawodzie przydadzą Ci się następujące umiejętności:
- zdolności manualne,
- zamiłowanie do techniki;
- chęć ciągłego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy;
- odpowiedzialność;
- zdolność logicznego myślenia;
- łatwość koncentrowania się na jednej czynności;
- dobra orientacja przestrzenna;
- odpowiednia kondycja wzrokowo-ruchowa;
- duża sprawność manualna;
- prawidłowe funkcjonowanie narządów zmysłów i spostrzegawczość.
Wymagane wykształcenie
Aby zostać mechanikiem samochodowym, to najpierw trzeba ukończyć 3-letnią szkołę zawodową. Następnie zdać egzamin i zdobyć kwalifikację o nazwie „Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych”. Następnie możesz pójść do technikum samochodowego i zyskać kwalifikację o nazwie ,,Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.” Dzięki temu będziesz mógł otrzymać pracę jako technik pojazdów samochodowych. Po ukończeniu 18 lat możesz podejść do kwalifikacyjnego kursu zawodowego (KK). Takie kursy są organizowane w bardzo wielu miastach i miejscowościach w Polsce. Czasami są dofinansowywane z budżetu miasta lub z środków unijnych.