spawający mężczyzna

Kurs spawacza – najważniejsze informacje

Spawacz to zawód dobrze płatny, lecz bardzo wymagający, do jego wykonywania niezbędny jest odpowiedni kurs. Ile kosztuje kurs spawacza? 

Ile kosztuje kurs spawacza? Jak wybrać najlepszy?

Spawacz nie bez powodu wymieniany jest często na liście najbardziej przyszłościowych zawodów. Tak naprawdę, mając umiejętności i certyfikat ukończenia kursu, bez problemu znajdziemy pracę w dobrej firmie lub założymy własną działalność. Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu, nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sam kurs spawacza nie wystarczy, konieczne jest również zdanie egzaminu. Warto też pamiętać o tym, że kurs spawacza nie jest po to, aby go tylko zaliczyć, szkolenie to ma na celu rozwój umiejętności i nabycie wiedzy niezbędnej do bycia dobrym specjalistą, który znajdzie zatrudnienie w dowolnym miejscu.

Może Cię zainteresować: Jak zostać spawaczem? Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie

Tym, co interesuje najbardziej wszystkie osoby, które chcą udać się na kurs spawacza, jest koszt takiego szkolenia. Ceny kursu mogą być bardzo różne. Rozpiętość cenowa staje się z roku na rok coraz większa, ponieważ wzrasta liczba placówek oferujących zaliczenie kursu spawacza. Możliwości jest wiele, kurs można zaliczyć w ciągu kilku dni lub też miesięcy, zależnie od naszej dyspozycyjności. Zazwyczaj kurs spawacza kosztuje około 2 tysięcy złotych, jednak szukając opcji dla siebie, można trafić również na niższe lub wyższe ceny. 

Ile trwa kurs spawacza?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile trwa kurs spawacza, ponieważ poszczególne placówki oferują różne opcje. W zależności od tego, jakim czasem dysponujemy, i jak szybko chcielibyśmy przystąpić do egzaminu i uzyskać certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu, możemy zdecydować się na kurs rozłożony na kilka tygodni lub miesięcy, lub też taki, trwający kilka dni. Ciężko określić, która opcja jest lepsza. Jeden i drugi kurs spawacza, z założenia powinien przekazać uczestnikom całą niezbędną wiedzę. Po ukończeniu kursu należy niezwłocznie przystąpić do egzaminu spawalniczego, po jego zdaniu można już spokojnie zacząć szukać pracy w zawodzie. 

Jak wygląda egzamin spawalniczy? Czy przystąpienie do egzaminu jest płatne?

Nikt nie lubi być oceniany, dlatego egzamin spawalniczy może być dla wielu osób bardzo stresującym przeżyciem. Czy jest się czego bać? Oczywiście istnieje możliwość oblania egzaminu, jednak jeśli sumiennie podchodziliśmy do kursu, powinniśmy bez problemu go zdać. Egzamin spawalniczy składa się z dwóch części: teoretycznej, podczas której należy odpowiedzieć na kilka pytań oraz praktycznej, wymagającej wykonania próbki spawu. Atmosfera na takich egzaminach zazwyczaj nie jest zbyt napięta, egzaminatorzy dobrze rozumieją, że zdający narażeni są na stres i starają się zrobić wszystko, by tego nie pogłębić. Czy egzamin spawalniczy jest płatny? Przystąpienie do egzaminu to koszt około 300 zł (cena może się jednak różnić, w zależności od ośrodka, w którym zdajemy. Po zdobyciu uprawnień otrzymuje się książeczkę spawacza. Warto pamiętać, że egzamin spawalniczy, należy odnawiać, co trzy lata. Pozytywny wynik, każdorazowo wpisywany jest do książeczki. 

Zdany egzamin, co dalej?

Po zdaniu egzaminu i zdobyciu uprawnień musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ścieżką kariery chcemy kroczyć. Dla spawaczy istnieją zazwyczaj dwie drogi rozwoju zawodowego, praca na etacie lub też założenie własnej działalności. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przy zakładaniu działalności istnieje spore ryzyko, że nie przebijemy się wśród konkurencji. Nie znajdziemy wtedy wystarczającej ilości chętnych na nasze usługi, by utrzymać firmę, opłacić urzędowe opłaty, a przy tym zarobić godziwą stawkę. Praca na etacie to o wiele mniejsze ryzyko. Zatrudniając się w stabilnej firmie, zyskujemy spokój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, opłatę wszystkich składek i ubezpieczenia zdrowotnego oraz bardzo dobrą pensję. Przeciętne zarobki spawaczy w kraju, wahają się od 4 do nawet 6 tysięcy, co jest bardzo kuszącą opcją, jak na pracę fizyczną. Zarobki, tak jak wszystko mogą się różnić w zależności od firmy. 

Sprawdź również: Kursy i uprawnienia, które warto posiadać

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Wizytówki pracodawców

Oferty pracy

Spawacz - Aluminum welder

SGP Group

Jesteśmy nowoczesną, dynamicznie rozwijająca się firmą z branży outsourcingu jakościowego. to ponad 5 tysięcy pracowników obsługujących firmy z branży automotive, RTV/AGD, przemysłu elektronicznego, FMCG i opakowań. Działamy w myśl zasady #…

Aplikuj

Spawacz - Aluminium welder

SGP Group

Jesteśmy nowoczesną, dynamicznie rozwijająca się firmą z branży outsourcingu jakościowego. to ponad 5 tysięcy pracowników obsługujących firmy z branży automotive, RTV/AGD, przemysłu elektronicznego, FMCG i opakowań. Działamy w myśl zasady #…

Aplikuj

Spawacz MAG - praca w Danii

Reditus LT

Location: Various cities, Denmark. Job description: Currently, we are offering a job for MAG welders to work in Denmark; Work with marine elements, such as tower stands (black steel); Ensuring high-quality welding; Welding of thick (…

Aplikuj

Spawacz TIG z zakwaterowaniem

Arcon Personalservice GmbH

się o wszystko. Spawacz TIG z zakwaterowaniem Obowiązki Umiejętność spawania metodą WIG- pl TIG Dobra znajomość rysunku technicznego… Kontrola produktów Realizacja zadań z ustalonym planem Wymagania Ukończone szkolenie zawodowe jako spawacz i wieloletnie…

Aplikuj

Spawacz TIG

Arcon Personalservice GmbH

się o wszystko. Spawacz TIG Obowiązki Umiejętność spawania metodą WIG- pl TIG Dobra znajomość rysunku technicznego Kontrola produktów… Realizacja zadań z ustalonym planem Wymagania Ukończone szkolenie zawodowe jako spawacz i wieloletnie doswiadczenie…

Aplikuj

Artykuły z serii Praca fizyczna (12)