Kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne – ADR |
12 marca, 2022

Kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne – ADR

Specjalistyczny kurs ADR dla kierowców pozwala na przewóz materiałów niebezpiecznych wszystkich klas, w cysternach, wybuchowych i promieniotwórczych. Organizowany jest między innymi przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi.

Kiedy możesz odbyć taki kurs?

Na kurs możesz pójść w ciągu 12 miesięcy od daty upływu ważności wcześniejszego zaświadczenia ADR. 

Odbycie takiego kursu automatycznie przedłuża uprawnienia na następne 5 lat od momentu utraty ważności aktualnego zaświadczenia ADR. Po ukończeniu takiego kursu zyskasz czas, pieniądze oraz gwarancję posiadania ważnych uprawnień. Poniżej wspomnimy jeszcze o cenach kursu doszkalającego ADR. 

Jak zapłacić za kurs?

Najczęściej opłatę za szkolenie możesz zrobić przelewem elektronicznym na konto ośrodka. Zazwyczaj w tytule przelewu wystarczy jest wpisać frazę „Kurs ADR”. Potwierdzenie wpłaty należy przekazać do oddziału szkoleń w dniu rozpoczęcia kursu. 

Jakie są rodzaje kursów?

Kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne – ADR dzieli się na dwa warianty. Pierwszy to oczywiście kurs przeznaczony dla osób początkujących. Jest on odpowiedni dla kierowców nieposiadających ważnego zaświadczenia ADR. Tego rodzaju szkolenie najczęściej trwa około osiemnastu godzin. Koszt tego rodzaju kursu dla początkujących najczęściej oscyluje w granicach 400 złotych za jednego kierowcę. Co możemy jeszcze tutaj dodać? Przede wszystkim to, że poza kursem dla początkujących, jest jeszcze możliwość ukończenia kursu specjalistycznego w zakresie przewozu w cysternach. Standardowo trwa on około trzynastu godzin. Średni koszt to około 350 złotych za jednego kierowcę.

Może Cię zainteresować: Prawo jazdy kategorii C – kiedy warto je mieć?

Jeżeli mówimy tutaj o kursach dla osób początkujących, to nie możemy zapomnieć o kursie specjalistycznym w zakresie przewozu materiałów i przedmiotów klasy 1. Chodzi tutaj przede wszystkim o materiały wybuchowe. Ten kurs jest o wiele krótszy i trwa tylko osiem godzin. Powinieneś za niego zapłacić około 650 złotych. 

Musimy tutaj jeszcze omówić kurs specjalistyczny w zakresie przewozu materiałów promieniotwórczych klasy 7. Mamy tutaj na myśli materiały promieniotwórcze. To szkolenie tak samo jak poprzednie trwa tylko osiem godzin. Jego maksymalny koszt to 650 złotych za jednego kierowcę. 

Chcemy tutaj jeszcze raz bardzo mocno podkreślić, że zaświadczenie ADR jest wydawane na czas pięciu lat od dnia zdania egzaminu.

A czym charakteryzuje się kurs doszkalający dla kierowców przewożących towary niebezpieczne – ADR?

Ten kurs jest przeznaczony dla kierowców przedłużających ważność zaświadczenia ADR. Ważność zaświadczenia przedłuża się o kolejne pięć lat. Są one liczone od dnia upływu ważności wcześniejszego zaświadczenia ADR. 

Tutaj również możemy wymienić kurs podstawowy oraz kilka innych rodzajów. Zacznijmy od kursu podstawowego. Trwa on standardowo czternaście godzin, a jego średni koszt to 250 złotych za jednego kierowcę. 

Kolejny rodzaj to kurs specjalistyczny w zakresie przewozu w cysternach. Jego czas trwania to sześć godzin. Kurs ten kosztuje około 200 złotych za jednego kierowcę. Czymś innym jest kurs specjalistyczny w zakresie przewozu materiałów i przedmiotów klasy 1. Są to materiały wybuchowe. Czas trwania szkolenia to jedynie pięć godzin. Natomiast jego standardowa cena to 650 złotych za osobę. Dodamy jeszcze, że jest to koszt maksymalny.

Po co robi się kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne – ADR?

Kurs umożliwia przygotowanie kierowcy do bezpiecznego przewożenia towarów niebezpiecznych niezależnie od ich klasy. Kierowca, który przewozi towary niebezpieczne ma obowiązek wyrobienia sobie zaświadczenie ADR. Potwierdza ono prawo do przewożenia tego rodzaju towarów.

Sprawdź również: Jak wygląda praca kierowcy międzynarodowego?

Uprawnienia uzyskuje się dopiero w momencie pozytywnego zaliczenia egzaminu. Natomiast obowiązkiem organizatora kursu jest dołożenie wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować uczestników szkolenia do pracy kierowcy przewożącego towary niebezpieczne, oraz do zaliczenia państwowego egzaminu. Przeprowadza go Urząd Marszałkowski.

Zachęcamy Cię do tego, abyś przed wybraniem konkretnego ośrodka szkoleniowego dowiedział się, jakie metody nauki stosuje, czy są one skuteczne i przede wszystkim, jaka jest zdawalność. 

Kto może zapisać się na kurs dla kierowców przewożących towary niebezpieczne – ADR?

Uczestnik szkolenia musi spełnić tylko dwa warunki. Pierwszym z nich jest ukończenie 21 lat. Natomiast drugie kryterium to spełnienie wymagań określonych w przepisach prawa o ruchu drogowym i o transporcie drogowym w stosunku do kierowców wykonujących przewóz drogowy.

Co znajduje się w programie szkolenia ADR?

Program szkolenia znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 29.05.2012 r. w sprawie prowadzenia kursów z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych. 

Kurs podstawowy obejmuje tematy takie jak na przykład wymagania ogólne dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych, w tym przepisy prawne, podstawowe definicje, szkolenie osób zaangażowanych w przewóz towarów niebezpiecznych oraz wyłączenia stosowania przepisów Umowy ADR.

Redakcja
Redakcja

Dodaj komentarz