Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić, ile kosztuje i kiedy jest niezbędna?

Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić, ile kosztuje i kiedy jest niezbędna?

Właściwie tytuł tego artykułu jest mylący, bowiem od 2008 roku książeczka sanepidowska już nie istnieje. Zastąpiła je książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne i przyjmuje ona postać orzeczenia lekarskiego. Są to po prostu badania, które musisz zrobić przed rozpoczęciem konkretnej pracy. Jakiej i jak ją wyrobić oraz ile się za to płaci?

Podstawy prawne dotyczące badań sanitarnych przy pracy dla bezrobotnych

Zgodnie z przepisami książeczka sanepidowska to już tylko nazwa zwyczajowa. Utarła się i wciąż tak nazywa się badania i orzeczenie lekarza medycyny pracy dotyczące stanu zdrowia przyszłego pracownika. Kwestie wykorzystania orzeczenia i obowiązku ich robienia reguluje specjalna ustawa.[1]

Oznacza to, że zgodnie z ustawą, aby móc podjąć pracę tymczasową lub pracę na stałe w jednym z odpowiednio określonych miejsc pracy, należy legitymować się ważnymi badaniami epidemiologiczno-sanitarnymi.

Praca na wakacje – w jakiej branży warto mieć książeczkę?

Jeśli chodzi o badania epidemiologiczno-sanitarne to tylko kilka branż wymaga faktycznych badań. Są to między innymi:

  • prace dla bezrobotnych związane z żywieniem,
  • prace, gdzie istotną rolę odgrywa kontakt z dziećmi do lat 6,
  • prace w ochronie zdrowia,
  • praca, podczas której pracownik narażony jest na kontakt z dużą ilością osób (fryzjer, hostessa, kosmetyczka).

W pozostałych przypadkach książeczka sanepidowska będzie dodatkowym plusem, atutem, który jednak nie jest wymagany, by pracować z książkami lub na taśmie produkcyjnej (pod warunkiem, że nie pracuje się z pożywieniem).

Przy okazji warto zauważyć, że nie ma znaczenia tu czas pracy. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pracy i nie masz pomysłu na stałe zatrudnienie, dlatego chwytasz się pracy tymczasowej czy po prostu idziesz do pracy na wakacje, to niewątpliwie także będziesz musiał wykonać odpowiednie badania. Czas zatrudnienia nie ma tutaj nic do rzeczy.

Książeczka sanepidowska a praca dla bezrobotnych – procedura

Wiesz, gdzie szukać pracy, znajdujesz ją i okazuje się, że potrzebne są badania. Wówczas pracodawca jest zobowiązany wystawić Ci zlecenie tego rodzaju badań. Następnie musisz udać się do Sanepidu. Tam pozostawiasz materiały do badań i po otrzymaniu zaświadczenia udajesz się do lekarza medycyny pracy. To on ostatecznie, analizując badania i biorąc pod uwagę wszelkie inne dane, wystawia orzeczenie o braku przeciwskazań do wykonywania pracy na wakacje lub pracy stałej. To właśnie to orzeczenie jest wspomnianą książeczką.

Koszty uzyskania orzeczenia

Zastanawiasz się ile kosztuje książeczka sanepidowska?


Formalnie koszty wykonania badania powinien pokryć pracodawca. Jednak często dzieje się tak, że pracodawcy szukają pracowników z orzeczeniem. Dzięki temu oszczędzają nie tylko pieniądze, ale także czas. Samo wydanie orzeczenia to kilka złotych, Badania na nosicielstwo lub obecność prątków zakaźnej choroby to koszt od 70 do 100 złotych. Badanie lekarskie to średnio 80 – 100 złotych, jednak można doliczyć do tego także koszty ewentualnych badań lekarskich. Nie jest to suma zawrotna, ale szukając pracy tymczasowej, może okazać się nieopłacalne.

Warto jednak dysponować książeczką sanepidowska, gdyż jest to dodatkowy plus w przypadku starania się o nowe zatrudnienie.


[1] Zob. ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-zapobieganiu-oraz-zwalczaniu-zakazen-i-chorob-zakaznych-u-ludzi/,

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

(PS) Pracownik produkcji - gastronomia

SGP APT Sp. z o.o.

SGP APT Sp. z o.o. to agencja pracy tymczasowej i doradztwa personalnego z długoletnim doświadczeniem na rynku. Jesteśmy firmą, która z zaangażowaniem pozyskuje personel pracowniczy dostosowany do potrzeb naszych Klientów. Nr 19292 w Krajow…

Aplikuj

Wydawanie posiłków -gastronomia

Dussmann

Dołącz do zespołu Dussmann! Już od ponad 60 lat prężnie działamy w usługach Facility Management i Food Services. Jesteśmy częścią międzynarodowej spółki – Grupy Dussmann. Nasze wartości to: uczciwość, świadomość ekologiczna, pasja, odpowi…

Aplikuj

Pracownik produkcji - gastronomia

SGP APT Sp. z o. o.

dział gastronomii Pracownik produkcji – gastronomia Miejsce pracy: Kostrzyn nad Odrą (lubuskie) Numer referencyjny…

Aplikuj

Pracownik produkcji - gastronomia

SGP - Sorting Group Poland Sp. z o.o.

Pracownik produkcji – gastronomia Twój zakres obowiązków przygotowywanie różnego rodzaju kanapek lub dań…

Aplikuj

Doradca Klienta ds. HoReCa (gastronomia)

Transgourmet

DO PRACY NA STANOWISKO Doradca Klienta ds. HoReCa (gastronomia) Numer referencyjny: jobs.pl Miejsce pracy: Jelenia Góra (dolnośląskie…

Aplikuj

Artykuły z serii Praca w gastronomii (2)