Jakich pytań możesz spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jakich pytań możesz spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Od rozmowy kwalifikacyjnej wiele zależy – to wie każdy. Czy można się do niej dobrze przygotować? I tak, i nie! Warto jednak wiedzieć, czego wymaga pracodawca oraz czego możemy się spodziewać po spotkaniu w sprawie pracy.

Od A do Z

Podstawową kwestią będzie przygotowanie się do rozmowy od początku do końca w aspekcie psychologicznym. Ważne, byś czuł się dobrze. Pewność siebie jest niezwykle ważna i pomaga w takich sytuacjach. Mów spokojnie i opanowanie, zadbaj o sferę mentalną. Przy rozmowie nie spiesz się i nie staraj się samego popędzać. Czas działa na Twoją korzyść. Staraj się oddychać głęboko – to pomoże Ci opanować oddech. Jednocześnie musisz nauczyć się kontrolować stres i nie dać się panice. Najgorsze co możesz zrobić, to założyć swoje niepowodzenie. Zawsze musisz być dobrej myśli.

Przejrzyj ogłoszenie

Zanim pójdziesz na rozmowę, dokładnie przeczytaj ogłoszenie, na które aplikowałeś. Wiele z kwestii, które poruszone zostaną podczas rozmowy kwalifikacyjnej, będzie zawarte w wymaganiach. Dlatego przygotuj się opowiadać o swoich zaletach z nimi związanych. Nigdy nie ignoruje żadnej z informacji, zawartej w ogłoszeniu. Przeczytaj uważnie wstęp! To może być klucz do sukcesu, by odpowiedzieć na pytanie w nawiązaniu do tego, co firma sama przygotowała swoim przyszłym pracownikom. Dzięki temu wydasz się osobą dobrze pasującą do wymagań i rzeczywiście zorientowanym w tym, czego chce firma.

Sprawdź historię firmy

Kolejną ważna wskazówką jest pytanie odnośnie tego, czym się zajmuje przedsiębiorstwo. Praca na etat czy praca dorywcza – nie ma różnicy. Bardzo często osoby rekrutujące chcą sprawdzić, na ile praca w danej firmie jest ważna dla kandydata. Dlatego pytań o poprzednie realizacje, portfolio czy budynki, które wystawiono będziesz musiał się spodziewać. Bądź na nie przygotowany i odpowiadaj pewnie, ale dość krótko. Nie daj po sobie poznać, że wiedziałeś o tego rodzaju zamiłowaniu pracodawcy i że nauczyłeś się na pamięć jego historii. Wiedza zrobi jednak wrażenie.

Dowiedz się więcej o stanowisku

 Nie ma nic gorszego niż pracownik, który niewiele wie o nowym stanowisku. Dlatego nie zadawaj wielu pytań i nie daj po sobie poznać, że nie do końca się orientujesz w zadaniach osób zatrudnionych na tej posadzie. To, co w ogłoszeniu generalnie powinno Ci wystarczyć. Słuchaj uważnie, gdyż zadawanie pytania o fakt, który został już wspomniany przez pracodawcę będzie działał na Twoją niekorzyść.

Przedstaw się osiągnięciami

Naucz się mówić o sobie. Z pewnością rozmowa kwalifikacyjna zejdzie na Twoje umiejętności, a Ty wówczas opowiedz o sobie kilka dobrych rzeczy, kilka osiągnięć. Musisz zrobić to tak, by nie sprawić wrażenia, że się przechwalasz, ale jednak na tyle skutecznie, by Twoje zalety dotarły do pracodawcy. Staraj się je ukazywać w świetle nowej pracy, wskazując tym samym na zalety, jakie niesie za sobą zatrudnienie właśnie Ciebie.

Rozmowa kwalifikacyjna zwykle wiąże się z dość dużym stresem. Nie daj się mu i przygotuj się na nią najlepiej, jak potrafisz. Dzięki temu będziesz pewny siebie i zawsze poradzisz sobie z każdym pytaniem, które Ci zadadzą.

fot. https://pixabay.com/pl/

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

Płatne Praktyki w Inżynierii Produkcji (Komercjalizacja)

3M

Job Description: 3M Wrocław poszukuje kandydatek/-ów zainteresowanych odbyciem płatnej praktyki w Dziale Inżynierii…

Aplikuj

MANUFACTURING SUMMER INTERNSHIP 2024 (Inżynierskie Praktyki Letnie) - WARSAW, PAMPERS PLANT

Procter & Gamble

Job Location Warsaw Job Description Procter & Gamble Pampers Plant, located in Warsaw is looking for candidates for: Summer Internship Program Managerial Internship: from July1st to September 30th, 2024! YOUR ROLE IN MANUFACTURING…

Aplikuj

Płatne praktyki w Dziale Inżynierii Procesowej

3M

Job Description: 3M Wrocław poszukuje chętnych do pracy na stanowisku Praktykanta w Dziale Inżynierii Procesowej. Lokalizacja: Wrocław, ul. Kowalska 143 Twój zakres obowiązków: Wsparcie bieżących aktywności działu Inżynierii Proceso…

Aplikuj

PŁATNE Praktyki dla studentów w dziale rekrutacyjnym

KS Service

Opis stanowiska PŁATNE Praktyki dla studentów w dziale rekrutacyjnym w Agencji Zatrudnienia KS Service S.A. (KRAZ…

Aplikuj

Płatne Praktyki w Dziale Produkcyjnym/Fabryka Zmywarek

BSH

do rozwoju. Może już od jutra? Płatne Praktyki w Dziale Produkcyjnym/Fabryka Zmywarek Miejsce pracy: Łódź 76028164… Oferujemy Płatne praktyki w wymiarze min. 9 m-cy na podstawie umowy zlecenia – stawka wzrasta wraz z Twoim doświadczeniem…

Aplikuj

Artykuły z serii Pierwsza praca (4)