Na skróty
Zastanawiasz się, czy były z ciebie dobry spawacz? Praca ta jest wymagająca, jednak może dać sporo satysfakcji i dobre zarobki! Jak zostać spawaczem?
Ile zarabia spawacz? Praca na etacie, czy własna działalność?
Zarobki, są tym, co najbardziej interesuje wszystkie osoby, których interesuje zawód – spawacz. Praca na etacie i własna działalność mogą się nieznacznie różnić wysokością zarobków. Co opłaca się bardziej? Gdzie można zarobić więcej, pracując jako spawacz? Zarobki w pracy na etacie, wahają się od 3 do nawet 6 tysięcy brutto miesięcznie, co na Polskie realia prezentuje się zadowalająco. Oczywiście mowa tu o zarobkach, które można uzyskać, będąc zatrudnionym w dowolnej firmie, jako spawacz. Praca na własnej działalności gospodarczej, zazwyczaj wiąże się z nieco wyższym wynagrodzeniem, jednak oznacza też wyższą odpowiedzialność. Zakładając działalność gospodarcza, należy liczyć się też z wieloma problemami, takimi jak kłopot ze znalezieniem chętnych na usługi, związany ze zbyt dużą konkurencją. Właśnie z tych powodów większość spawaczy wybiera stabilne zatrudnienie na etacie. Będąc dobrym spawaczem, można zarobić wiele, nawet pracując na etacie. Specjaliści, którzy dobrze znają się na tym co robią, nie będą mieć też żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Jak zostać spawaczem? Jakie kursy lub szkolenia należy ukończyć?
Spawacz – kurs czy szkoła?
Uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza, można zdobyć bez problemu. Coraz więcej firm oferuje kursy spawacza, które przeprowadzane bardzo szybko i niedbale. Osoby, które na poważnie myślą jednak o związaniu swojej zawodowej przyszłości z zawodem spawacza, powinny jednak wybrać możliwie, jak najlepsze szkolenie, które pozwoli im nabyć przydatne umiejętności i nauczyć się wszystkiego, co niezbędne, do wykonywania zawodu, wymagającego zawodu, jakim jest spawacz. Kurs o podejrzanie niskiej cenie, lepiej sobie odpuścić. Ceny wartościowych kursów, wahają się zazwyczaj od 2 tysięcy do 5 i więcej. Wszystko zależy od czasu trwania szkolenia i zakresu wiedzy, przekazywanej w trakcie kursu. Zainteresowanie zawodem sprawiło, że kierunek spawacz, pojawia się również w wielu szkołach branżowych.
Sprawdź: Kursy i uprawnienia, które warto posiadać
Zagrożenia związane z zawodem spawacza
Czy zawód spawacza jest niebezpieczny? Jakie zagrożenia czyhają na osoby pracujące w tym zawodzie? Spawanie może być groźne dla zdrowia, jeśli nie przestrzegane są zasady BHP. Absolutnie niedozwolone jest spawanie bez maski, skutkuje to zazwyczaj naświetleniem oczu i bolesnymi dolegliwościami z tym związanymi. Brak odpowiedniego ubrania, rękawic i fartucha, może prowadzić z kolei do groźnych oparzeń. Do wykonywania zawodu spawacza, niezbędna jest również odpowiednia maska, chroniąca przed wdychaniem dymów spawalniczych. Korzystanie z wszystkich, dostępnych na rynku zabezpieczeń, ubrań i masek, skutecznie chroni przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z zawodem spawacza. Pracując jako spawacz, czasami możemy być również narażeni na dolegliwości, związane z wymuszonąpostawą ciała. Można tego uniknąć, robiąc sobie krótkie, lecz częstsze przerwy w pracy.
Zapotrzebowanie na spawaczy, jak znaleźć dobrą pracę?
Jednym z największych plusów zawodu spawacza, jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów. Spawacze są potrzebni w niemal każdej formie zajmującej się produkcją metalowych konstrukcji, różnego typu stelaży, stojaków, wieszaków, czy innych elementów wyposażenia domowego. Dobry spawacz znajdzie również zatrudnienie w fabryce produkującej części do samochodów i samolotów, zbrojenia wykorzystywane w budownictwie, czy w fabryce mebli w stylu loft. Osoby, które chcą zwiększyć swoje szanse na znalezienie stabilnego zatrudnienia, na stanowisku spawacza, powinny pamiętać, o rozwijaniu swoich umiejętności. Bardzo ważne jest również stworzenie przyciągającego uwagę CV oraz to, jak zaprezentujemy się na rozmowie o pracę. Udana rozmowa kwalifikacyjna to podstawa, jeśli chodzi o zatrudnienie, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować.
Może Cię zainteresować: Brak doświadczenia – jak zdobyć dobrą pracę?