Na skróty
Kończąc szkołę średnią, nie zawsze mamy sprecyzowany pomysł na siebie i swoją przyszłość. Zwykle jednak w tym czasie szukamy pracy po maturze lub pierwszego zajęcia, związanego z zawodem, którego się wyuczyliśmy. Co należy zrobić, by pierwszy wybór był tym słusznym?
Własne zainteresowania
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest określenie własnych zainteresowań oraz oczekiwań. Wówczas uda Ci się wybrać takie oferty, które lepiej odzwierciedlają obraną drogę. Pierwsza praca nie musi być tą najlepszą i wymarzoną, ale dobrze by było, gdyby dawała coś więcej w kontekście marzeń i zawodowego spełnienia w przyszłości.
Przygotuj tabelę i określ, czy zależy Ci na pracy na wakacje czy pracy na stałe – pracy bez umowy czy z umową, pracy dorywczej. Możesz szukać pracy na weekendy lub sezonowej – możliwości jest tutaj wiele. Najważniejsze to kierować się zdroworozsądkowym oczekiwaniem co do zarobków i warunków.
Aby dobrze zrozumieć, jakiej pacy potrzebujesz, przygotuj sobie listę swoich zalet i wad, plusów i minusów oraz własną charakterystykę jako pracownika. Łatwiej będzie Ci nie tylko dopasować posadę, ale i skutecznie przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną. Tak wykonane porównanie – oczekiwań i możliwości – sprawi, że będziesz miał jasną sytuację odnośnie swoich szans i ścieżki prowadzącej do sukcesu
Staż i praktyka
Szukając pierwszej pracy po zawodówce czy liceum, warto zwrócić uwagę nie tylko na oferty pracy sezonowej, ale także na staże i praktyki. To szansa na nabranie znajomości tematu i zaczepienie się w branży, z którą wiążesz dalsze plany. Jest to wyjątkowo pożyteczne, jeśli chcesz osiągnąć sukces i nie wykonywać pracy tylko dla samych zarobków, ale także dla własnego rozwoju.
Doświadczenie popłaca
Staż i praktyka, ale także pierwsza praca, wiążą się z doświadczeniem. Nie da się bowiem ukryć, że jest ono niezwykle ważne przez całą karierę. Dlatego nieraz warto odpuścić na moment, zrobić dwa kroki w tył, by ruszyć szybciej do przodu. Często wiąże się to z mniejszymi zarobkami, jednak w ostatecznym rozliczeniu okazuje się być korzystne.
Szukając pierwszej pracy nie warto zatem zawsze patrzeć na pieniądze. Zdobycie doświadczenia też jest jakąś formą „zarobków”. Jest to niezwykle ważne przy okazji późniejszych aplikacji na wyższe stanowiska. Pamiętaj, że to od Twojego CV zależy, czy uda Ci się zdobyć daną posadę czy też będziesz musiał obejść się smakiem.
W poszukiwaniach pierwszej pracy ważne są tak naprawdę trzy rzeczy: nieprzywiązywanie się do zarobków, patrzenie w przyszłość pod kątem doświadczenia oraz psychologiczne podejście, które umożliwi nam pójście na rozmowę kwalifikacyjną z nadzieją na sukces.