Na skróty
Chciałbyś pracować w charakterze kierowcy międzynarodowego? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy jest to praca dla ciebie!
Ile zarabia kierowca międzynarodowy?
Wiele osób starając się podjąć daną pracę, kieruje się wyłącznie kryterium dotyczącym zarobku. Każdy chce być należycie wynagradzany za wykonywaną pracę, niestety nie zawsze jest to możliwe. Wielu nieuczciwych pracodawców, wykorzystuje swoich pracowników, między innymi proponując im umowy śmieciowe. Praca na czarno jest czymś, czego należy bezwzględnie unikać. Zatrudniając się, jako kierowca międzynarodowy, nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem umowy o pracę. Ile jednak można zarobić na takim stanowisku? Kierowca zarabia średnio od 3 do 5 tysięcy miesięcznie. Płaca ta jest bez wątpienia godziwa i pozwala na życie na dobrym poziomie. Z czym jednak wiąże się praca kierowcy?
Kierowca międzynarodowy – co należy do jego obowiązków?
W pracy kierowcy międzynarodowego z pewnością nie można narzekać na nudę. Osoby, które lubią nieustannie zmieniać swoje otoczenie i odwiedzać różne kraje, z pewnością docenią tę pracę i możliwości, jakie ona daje. Jako kierowca międzynarodowy zwiedzisz wiele państw, w ciągu zaledwie kilku dni będziesz miał okazję przemieścić się z jednego krańca Europy na drugi. Kierowca nie musi posiadać specjalnych umiejętności, oprócz sprawnego kierowania samochodem. Czy wymagane jest prawo jazdy kategorii C? Wiele firm potrzebuje kierowców, wyłącznie do prowadzenia busa, czyli pojazdu nieprzekraczającego 3,5 tony, mogą prowadzić go właściciele prawa jazdy kategorii B. Co należy do głównych obowiązków kierowcy?
- transport towarów lub osób we wskazane miejsce
- dostosowywanie się do przepisów drogowych obowiązujących na terenie kraju, przez który aktualnie przejeżdża
- troska o stan techniczny używanego pojazdu
- dostosowywanie się do harmonogramu wyznaczonego przez pracodawcę, jeśli chodzi o pokonywanie wyznaczonych tras.
Prawdopodobnie najważniejszym obowiązkiem kierowcy jest terminowość. Towary należy przewieźć z punktu A do B w wyznaczonym czasie, dlatego kierowca powinien rozsądnie podchodzić do organizacji czasu podczas drogi, jeśli chodzi o postoje na sen, posiłki i toaletę.
Może Cię zainteresować: Kursy i uprawnienia, które warto posiadać
W jakim systemie pracują kierowcy?
Oczywiście praca kierowcy międzynarodowego nie jest pozbawiona wad. Największym minusem zatrudnienia na tym stanowisku, jest konieczność znoszenia częstej rozłąki z rodziną. Pracując jako kierowca, należy się liczyć z częstą nieobecnością w domu, dlatego osoby, którym trudno jest znosić taki tryb życia, powinny dobrze przemyśleć swoją decyzję. W jakim systemie najczęściej pracują kierowcy, jak często są w trasie, kiedy i na jak długo mają szansę odwiedzić dom? Pracodawcy zazwyczaj oferują zatrudnienie w systemie 2/2. 2 tygodnie w podróży i 2 tygodnie w domu to zachęcająca propozycja dla wielu osób zainteresowanych pracą kierowcy. Niestety nie tak łatwo jest znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie, ponieważ pracodawcy w większości szukają osób z doświadczeniem. Osoby zdeterminowane, którym bardzo zależy na osiągnięciu celu, powinny regularnie przeglądać portale z ogłoszeniami w poszukiwaniu ofert i wysyłać swoje CV.
Praca kierowcy – zagrożenia
Czy praca kierowcy międzynarodowego jest bezpieczna? Niestety, w związku z wykonywaniem tego zawodu pojawia się również wiele zagrożeń. Decydując się na pracę kierowcy, musisz liczyć się z tym, że większość czasu będziesz spędzał w pozycji siedzącej. Wymuszona pozycja ciała może spowodować dolegliwości bólowe pleców w odcinku lędźwiowym oraz w odcinku piersiowym. Czy da się jakoś tego uniknąć? Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające plecy, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Długotrwała praca siedząca sprzyja również otyłości, dlatego kierowcy, którym zależy na utrzymaniu wagi, powinni pilnować diety i nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Do zagrożeń związanych z pracą kierowcy międzynarodowego, należy również stres, czy zaburzenia snu.
Sprawdź także : Praca kierowcy zawodowego co musisz wiedzieć żeby zacząć