Dojazd do pracy - wady i zalety

Sprawdź czym dojeżdżać do pracy

Dojeżdżanie do pracy – zalety i wady różnych środków transportu

Praca często wymaga od nas poświęceń. Dla dobrej posady możemy zrezygnować z wygody, podobnie jak dla lepszej pensji czy perspektyw rozwoju z miejsca zamieszkania. Jednak za każdym razem, gdy miejsce pracy jest znacznie oddalone od naszego domu, stajemy przed pytaniem: czym dojeżdżać do pracy?

Samochód

Samochód wcale nie jest najpopularniejszym środkiem transportu, jednak z pewnością mieści się w ścisłej czołówce. Posiadamy coraz więcej aut, w związku z czym największym problemem związanym z dojazdem do pracy są korki.

Czas dojazdu jest przez nie wydłużony i dojazd do domu zabiera nam kolejne minuty z dnia. Samochód to także brak miejsca do parkowania – chyba że nasz pracodawca zadba o tę kwestię – oraz pieniądze. Plusy samochodu uzależnione są od ceny benzyny.

Jednak auto to także inne korzyści. Przede wszystkim wygoda podróżowania. Mamy dowolność w wyborze godzin dojazdu i przyjazdu. Nie musimy także być zależnym od awaryjnej komunikacji.

Komunikacja miejska

Najczęściej jednak w dojeździe do pracy korzystamy z komunikacji miejskiej. Oczywiście dotyczy to osób, które mieszkają w większych miastach. Komunikacja to przede wszystkim oszczędność. Jest dużo tańsza niż dojazd do pracy autem.

Jednak z drugiej strony jest także dużo bardziej niewygodna. Nie chodzi już nawet o uciążliwość podróżowania zatłoczonym tramwajem czy autobusem, ale także niedostosowane rozkłady jazdy czy opóźnienia, które są prawdziwą plagą tego środka transportu do pracy w okolicy.

Komunikacja miejska może działać bardzo niejednorodnie. Dużo zależy od sposobu jej zarządzania. Jeśli jednak mieszkamy blisko przystanku, to dojazd do pracy w Białymstoku czy Suwałkach może nam się opłacać.

Pociąg i autobus

Ten rodzaj komunikacji przeznaczony jest przed wszystkim dla osób mieszkających w mniejszych ośrodkach miejskich. Uzależnione są one od pracy dojazdowej, gdy brakuje pracy na miejscu. Jest to środek transportu szybki i dość niezawodny. Jego zaletą jest także cena, która sprawia, że praca… jest opłacalna.

Podstawowym problemem z tego rodzaju środkami transportu jest czas, a właściwie jego brak. Nie zawsze mieszkamy blisko dworca autobusowego czy PKP, a samo dojście do nich może go sporo zabierać. To samo jest z pracą w dużym mieście. Po wyjściu z pociągu czy autobusu trzeba jeszcze dostać się do odpowiedniego miejsca.

Z drugiej strony kłopotem jest także rozkład jazdy. Bardzo często nie jest dopasowany do naszych potrzeb i nie pokrywa się z czasem pracy. Dlatego wybór pracy w okolicy, np. pracy w Szczytnie czy pracy w Elblągu jest w tym aspekcie dużo bardziej korzystny.

Rower

Na koniec powiedzmy sobie nieco o nowym, ekologicznym sposobie dojazdu do pracy. Mowa oczywiście o zyskującym na popularności rowerze. To oczywiście rozwiązanie dla tych, którzy pracują w miejscu swojego zamieszkania. Jego największą zaletą jest cena. Rower to tylko kwota jego zakupu. Plusem jest także wpływ na zdrowie. Minusem zależność od pogody.

Wybierając środek transportu, którym dojeżdżamy do pracy, warto zadać sobie pytanie, czy nie lepiej zdecydować się na pracę lokalną, która pozwoli zaoszczędzić i czas, i pieniądze.

fot. https://pixabay.com/pl/

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.