Na skróty
Praca w fabryce przez kilka godzin w tygodniu, praca weekendowa w sklepie, praca w budowie doraźnie – co łączy te wszystkie zajęcia? To tak zwana praca dorywcza, czyli praca dodatkowa, która może być doskonałym sposobem na wyrażanie siebie. Nie jest bowiem prawdą, że praca dorywcza jest nieopłacalna…
Czym jest praca dorywcza?
Pracą dorywczą nazywamy taką pracę, która nie jest oparta o umowę stałą. Są to wszystkiego rodzaju „fuchy”, dodatkowa praca, która ma za zadanie podreperować budżet domowy. Jednak nie zawsze. W niektórych branżach praca dorywcza jest pracą normalną, codzienną, ale opartą na pracy u wielu osób lub pracy na własnej działalności.
Dlatego mylą się Ci, którzy uważają tego rodzaju pracę za niewłaściwą, czasową lub przejściową. Oczywiście, może pełnić funkcję pracy dodatkowej, pensji dokładanej do pensji pracy na etat czy pracy na pół etatu. Wszystko zależy od tego, jak do tego podchodzimy oraz z czym wiążemy pracę dorywczą.
Jaka forma zatrudnienia?
Zwykle praca dorywcza opiera się o umowę zlecenia. Dzieje się tak dlatego, że bardzo łatwo jest skonstruować tego rodzaju dokument, a dodatkowo umowa ta jest łatwa w rozwiązaniu i szybka – skupia się na zleceniu wykonania danej czynności. Czasami w grę wchodzi także umowa o dzieło, jednak wówczas należy mieć pewność, że wykonywana praca ma charakter pracy twórczej.
Forma zatrudnienia nie jest być może w tym przypadku najważniejsza, jednak wiedza tego rodzaju powinna Ci się przydać. Pamiętaj, ze umowa w przypadku pracy dorywczej jest niezwykle ważna i musisz ją dobrze przeczytać oraz zrozumieć. Bardzo często bowiem, przy tego rodzaju umowach, dochodzi do szerokich konfliktów między pracownikami a pracodawcami.
Czy to może dać coś więcej?
Wielu z Was pewnie zastanawia się czy praca dorywcza może być praca codzienną. I tak, i nie. Dlaczego tak? Bo jest to zajęcie zależne od naszej operatywności. Jeśli potrafimy łapać prace dorywcze ciągle i nie tracimy przez to płynności, praca ta może przynieść nam większe zarobki niż praca na etat.
Dlaczego nie? Bo w wielu przypadkach nie daje ona gwarancji zatrudnienia, nie pozwala na przykład na wzięcie kredytu. W jej ramach nie ma także składek emerytalnych czy zdrowotnych, a więc i zabezpieczenia dla pracownika na przyszłość.
Praca dorywcza – wcale nie na chwilę
Jednak wile osób przekonuje, że praca dorywcza może być podstawą domowego budżetu. Nawet jeśli nie jest to do końca prawda, to z pewnością może być to praca wykonywana z różną częstotliwością i odpowiadać na aktualne potrzeby. Jest elastyczna, a więc pozwoli Ci na zgromadzenie dodatkowych funduszy dokładnie wtedy, kiedy będziesz miał na to ochotę.
Praca dorywcza jest wyjściem z wielu sytuacji, dlatego nie można jej lekceważyć. Jej wyjątkowy status i sposób wykonywania sprawiają, że staje się alternatywą dla pracy stałej, ale z niskim zarobkiem. Warto pamiętać, że praca dorywcza może się opłacać. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł na zagospodarowanie własnej sytuacji zawodowej, dlatego trzeba szczególnie uważać i wykorzystywać ją tak, by dawała nam więcej możliwości rozwoju.