Na skróty
Główny Urząd Statystyczny podał do wiadomości, że niemalże 150 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy po wprowadzeniu programu socjalnego 500+. Jeśli nawet statystyki te nie wskazują jednoznacznie na powód, to wiele kobiet właśnie z powodu tego świadczenia chce lub może sobie pozwolić na rezygnację z pracy. Często jednak zapomina o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest emerytura.
Badanie nie pozostawia wątpliwości
Rozeznanie, jakie wykonał Główny Urząd Statystyczny, znalazło odzwierciedlenie w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności. Wynika z niego, że niemalże 150 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy, za powód podając „obowiązku rodzinne związane z prowadzeniem domu”. To oznacza, że wśród kobiet pomiędzy 25 a 44 rokiem życie zadziałała stabilizacja życiowa. Takie zjawisko można interpretować za spójne z tym, co nazywa się efektem 500+. Wiele kobiet otrzymało możliwość normalnego funkcjonowania bez pracy, co przełożyło się na to, że mogło zostać z dziećmi w domu.
Rezygnacja z pracy tymczasowej a na stałe
Niekoniecznie jest to praca, gdzie można dobrze zarobić. Oczywiście wiele kobiet zrezygnowało z pracy tymczasowej, pracy na pół etatu lub z dość trudnych warunków, gdyż po podliczeniu wyszło im, że samo 500 plus i one w domu to niemalże tyle, ile z pracą i np. opieką dziecka. Nie ma w tym nic złego, gdyby nie to, że w takiej sytuacji – tak jak w każdej, gdy następuje rezygnacja z pracy – pociąga to za sobą kolejne konsekwencje:
- Brak ubezpieczenia – należy wykupować je samodzielnie lub zarejestrować się w urzędzie pracy.
- Brak składek – nie odprowadzane są składki emerytalne, a to wpływa na jej obniżenie i na przyszłość.
- Dziura w CV, a więc i problem z kontynuowaniem zatrudnienia po kilku latach.
Praca z umową a brak pracy
Warto więc przyjrzeć się wszystkim konsekwencjom z osobna. Praca z umową, ale także praca na pół etatu dają ubezpieczenie, czyli odprowadzają składki zdrowotne. Dzięki temu w momencie, gdy dzieje się coś nieprzewidzianego, pracownik może zgłosić się do szpitala lub zostać zabranym przez karetkę. W przeciwnym razie będzie narażony na wysokie koszty całej operacji.
Ubezpieczyć się można samemu lub zarejestrować się w Urzędzie Pracy, jednak wówczas należy wiedzieć, że przyjmowanie zasiłku nie będzie mogło trwać w nieskończoność. Dlatego ubezpieczenie jest ważną kwestią rezygnacji z pracy i trzeba o nim pamiętać.
Niepewna przyszłość
Jednak największym problemem jest zdecydowanie emerytura, a właściwie nieodprowadzanie jej składek, tak jak dzieje się to przy pracy z umową. Warto wiedzieć, że składki emerytalne dają spokojną przyszłość. Dzięki nim można bez przeszkód myśleć o starości, gdy człowiek nie będzie już mógł pracować. Oczywiście, wynikają one z tego, jak wiele przepracujemy przez cały rok. Dlatego ważne jest, by nie rezygnować z pracy dla 500+, tylko znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące w każdej sytuacji.
Lepsze zarobki
Poza kwestiami oczywistymi, takimi jak emerytura na przyszłość, dochodzą także problemy związane z zarobkami. Oczywiście, praca tymczasowa nie daje wysokich zarobków i być może nie jest lepsza niż samo 500+, jednak w przypadku pracy, gdzie można dobrze zarobić już tak nie jest, dlatego warto byłoby zastanowić się i poszukać dla siebie dobrej pracy.