puste krzesła w sali wykładów

Brak doświadczenia – jak zdobyć dobrą pracę?

Kończysz szkołę i przymierzasz się do wkroczenia na rynek pracy? Sprawdź, jak znaleźć prace bez doświadczenia!

Praca bez doświadczenia – jak ją znaleźć?

Młodzi ludzie na polskim rynku pracy, nie mają łatwo. Większość rekruterów oczekuje od kandydata ubiegającego się o miejsce pracy, co najmniej kilkuletniego doświadczenia na danym stanowisku. Doświadczenie podczas nauki w szkole zawodowej, czy technikum, zdobyć jest bardzo ciężko. Niepełnoletnie, uczące się osoby, mogą podejmować pracę zazwyczaj tylko podczas wakacji, zazwyczaj nie jest to tez praca, która wniosłaby wiele do CV. Czy świeżo po ukończeniu szkoły jesteśmy skazani na długie i bezowocne szukanie zatrudnienia? 
Praca bez doświadczenia tak naprawdę, jest osiągalna dla każdego, wystarczy tylko zadbać o kilka istotnych spraw, jedną z najistotniejszych jest idealne CV. Jak napisać ten reklamujący nas, jako kandydatów dokument, by dobrze wypaść w oczach rekrutera? 

Może Cię zainteresować: Jakich pytań możesz spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

CV, jak napisać i jakie informacje zamieścić?

Niestety, tego jak napisać CV nikt nie uczy nas w szkole, więc po przydatną wiedzę, musisz sięgnąć sam. Informacje odnośnie tego, jak napisać CV, można znaleźć przede wszystkim w internecie. Osoby, które mają szczególny problem ze stworzeniem dokumenty, mogą sięgnąć po dostępny w internecie kreator CV. Nie wszystkie strony, oferujące pomoc w stworzeniu dokumentu, są płatne. Przy odrobinie starań z twojej strony, z pewnością znajdziesz darmowy kreator CV. Korzystając z kreatora, powinieneś błyskawicznie stworzyć swoje CV. Jak napisać o doświadczeniu, skoro go nie mamy? Najlepiej zwyczajnie pominąć tę rubrykę, a w zamian za to skupić się na kwalifikacjach, umiejętnościach i dobrych stronach. Wartościowe CV powinno zawierać wyłącznie treściwe informacje, bez zbędnych ozdobników, a sam dokument musi być czytelny.

Sprawdź: 10 wskazówek jak napisać idealne CV
 

Kurs angielskiego, na pewno ci nie zaszkodzi!

Osoby ubiegające się o pracę fizyczną, zazwyczaj myślą, że kurs angielskiego, nie jest im do niczego potrzebny. Tymczasem, coraz więcej firm prowadzi dziś współprace międzynarodowe. Audyty przeprowadzane przez współpracowników z zagranicy, to jeden z powodów, dla których pracodawca wymaga od każdego z pracowników, znajomości języka angielskiego, na choćby minimalnym poziomie. Kurs angielskiego ukończony zdobytym certyfikatem, podniesie twoją wartość, jako pracownika i sprawi, że twoje szanse wzrosną. 

Szkolenia i kursy zawodowe

Nie możesz pochwalić się doświadczeniem? Spróbuj przykuć uwagę rekrutera wysokimi kwalifikacjami. Wiele kursów zawodowych i szkoleń, trwa dosłownie kilka dni, a dają one naprawdę przydatna wiedzę, a co najważniejsze, certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności. Co robić, w sytuacji, gdy nie wiesz dokładnie, o jaką prace ci chodzi? Informacje na temat przydatnych szkoleń, znajdziesz w artykule: kursy i szkolenia, które warto posiadać. CV bez rubryki ,,doświadczenie” może wyglądać trochę pusto, jednak bogata rubryka z kwalifikacjami, powinna skutecznie odwrócić uwagę rekrutera. 

Dobrze przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Twoje CV przykuło czyjaś uwagę i zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną? OD syukcesu dzieli cię już tylko mały kroczek! Jak zaprezentować się na rozmowie o pracę? Przede wszystkim schludnie się ubierz i pamiętaj o punktualności. Podczas rozmowy, patrz rekruterowi w oczy, nie uciekaj wzrokiem, nie przebieraj nerwowo nogami, bądź spokojny i opanowany, szczegółowo odpowiadaj na pytania, postaraj się zrobić dobre wrażenie. 

Przede wszystkim – bądź cierpliwy!

Najważniejsze podczas starania się o pracę, jest cierpliwość. Musisz być przygotowany do tego, że będziesz musiał wysłać nawet kilkadziesiąt CV, na które nikt nie odpowie. Nie zrażaj się jednak porażkami i nie wzmacniaj szarej strefy pracując na czarno. Konsekwentnie szukaj nowych ofert i wysyłaj swoje CV po to, by w końcu znaleźć prace na uczciwych warunkach, najlepiej z umową o pracę, ponieważ ten rodzaj kontraktu da ci najwięcej korzyści. Umowa o prace to nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, ale też płatny urlop i chorobowe oraz wiele innych benefitów. 

Przeczytaj: Jak poprawnie napisać list motywacyjny?
Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.

Oferty pracy

Staż w Zespole Księgowości (m/f/d)

Schneider Electric

Job Description: Staż w Zespole Księgowości (m/f/d) Wspaniali ludzie sprawiają, że Schneider Electric… jest wspaniałą firmą. To brzmi ekscytująco! 🌟 Masz szansę na płatny staż w międzynarodowej firmie, gdzie zdobędziesz bezcenne…

Aplikuj

Staż w Zespole Analityki Energetycznej (m/f/d)

Schneider Electric

Job Description: Staż w Zespole Analityki Energetycznej (m/f/d) Wspaniali ludzie sprawiają, że Schneider Electric… jest wspaniałą firmą. To brzmi ekscytująco! 🌟 Masz szansę na płatny staż w międzynarodowej firmie, gdzie zdobędziesz bezcenne…

Aplikuj

Staż w Danfoss Polska

Danfoss

Danfoss Polska – Aplikuj na Staż Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwalają uzyskać więcej… stażu w Danfoss Płatny staż na podstawie umowy zlecenie z możliwoscią dostosowania wymiaru godzinowego do rozkładu zajęć…

Aplikuj

Staż w Dziale Prewencyjnego Utrzymania Ruchu

Valeo

Ci: 18 – miesięczny płatny staż z umową o pracę już od pierwszego dnia; Comiesięczną premię za wyniki zespołowe, premię…

Aplikuj

Staż IT

31 per hour

Randstad

Staż IT Nr ref.: 140/7/2024/WW/jobs.pl Poznań (wielkopolskie) Oferujemy możliwość udziału w szkoleniach i doskonalenia…

Aplikuj

Artykuły z serii Pierwsza praca (4)