10 wskazówek jak napisać idealne CV

4 minuty

10 wskazówek jak napisać idealne CV

Każdemu z nas przyszło lub przyjdzie przygotować CV. Dokument ten jest nieodłącznym elementem w naszej karierze zawodowej. CV jest skrótem od Curriculum Vitae, który po łacinie oznacza cykl życia i powinien zawierać to, co zrobiłeś do tej pory oraz to co jest istotne dla pracy, o którą się ubiegasz.

Chcemy dać ci kilka wskazówek na temat tego, co należy umieścić w swoim CV oraz jak aktualizować go przy najbliższej okazji złożenia podania o wymarzoną pracę.

1. Układ

Jeśli nie masz jeszcze życiorysu, możesz znaleźć proste szablony, wystarczy wpisać w wyszukiwarce  ,,szablon CV” . Wzory są przeważnie wyraźne i łatwe w uzupełnieniu.

Mają ustawione odpowiednie odstępy od krawędzi  i wyraźne nagłówki. Ponadto ta sama czcionka i jej rozmiar w CV i aplikacji robią dobre wrażenie.
Wyjątek: jeśli jednak szukasz branży kreatywnej, gotowy szablon nie będzie dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku Twoje CV powinno być kreatywne, unikatowe oraz wyrażać Ciebie.

2. Personalizacja


Najważniejsze punkty to:

Imię i nazwisko
Wiek
Adres
Dane kontaktowe –  telefon, mail, portal społecznościowy.

Wskazówka:

Swój wiek zapisz datą urodzenia, nie liczbą lat. Dzięki temu nie będzie konieczności co rok aktualizowania dokumentu. Dla rekrutrów stan cywilny nie jest decydujący przy zaproszeniu na rozmowę.

3. Zdjęcie

Zdjęcie w CV staje się coraz bardziej powszechne i ​​może sprawić, że wyróżnisz się wśród kandydatów. Często można łatwiej zapamiętać kandydatów, gdy ktoś widział twarz. Jeśli chcesz przedstawić siebie za pomocą zdjęcia, zalecamy wybranie takiego, które pokazuje, kim jesteś w kontekście pracy. Fotografia powinna być profesjonalna, elegancka i przejrzysta.
Zdjęcia z imprezy, gołym torsem lub z rodziną czy znajomymi nie są wskazane do zamieszczenia w Twoim CV.

Wskazówka:

Najlepiej wybrać zdjęcie zrobione w ostatnim czasie. Jeśli minęło 10 lat od ostatniej aktualizacji CV, zdjęcie należy również wymienić.

4. Kluczowe umiejętności

Kluczowe umiejętności powinny szybko dać rekrutrowi obraz na to , kim jesteś i co potrafisz zrobić. W tym miejscu ważne jest podkreślenie tego, co jest najbardziej istotne dla Twojego doświadczenia i cech osobistych w odniesieniu do stanowiska, o które się ubiegasz.

Wskazówka:

Zmieść się w  ciągu 4-6 zdań i ustawiaj punkt po punkcie.

5. Opis wykształcenia i doświadczenia zawodowego

Co powinieneś poruszyć najpierw, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe?

Zawsze ptrzeba samemu odpowiedzieć na to pytanie i  pomyśleć o tym, co jest najbardziej istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz przy budowaniu CV. Na przykład, jeśli masz wykształcenie ekonomiczne, ale doświadczenie jako pracownik działu kadr i aplikujesz na stanowisko w tym kierunku, powinieneś wybrać opis doświadczenia zawodowego przed historią edukacji.

Zaznacz miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia każdego stosunku pracy oraz wypisz wszystkie kluczowe obowiązki w każdym miejscu zatrudnienia.

Czy osiągnąłeś znaczący sukces w pracy? Zaznacz dobre wyniki w różnych pozycjach. Przyszłego pracodawcę na pewno to zainteresuje.

Luka w zatrudnieniu?

Jeżeli powodem był  urlop rodzicielski zaznacz to w CV. Wychowanie dziecka również uczy wielu przydatnych rzeczy, które można wykorzystać w pracy. Jeżeli powodem dłużej absencji była podróż również znajdziesz wydarzenia które Cię czegoś nauczyły.
Można to wpisać jako „Inne doświadczenia”. Najważniejszą rzeczą dla rekrutera jest to, że nie masz zbyt długiego pobytu pomiędzy różnymi warunkami edukacji / pracy bez uzasadnienia.

6. Kursy, szkolenia, wolontariaty

Czy uczęszczałeś na kursy, które mogą mieć znaczenie dla stanowiska, o które się ubiegasz? Wprowadź dokładną datę oraz nazwę kursu, czas trwania oraz kto je prowadził
Np. 11-15 lutego 2019r. Kurs na wózek widłowy – ABC Kursy – 40 godzin.

Jeśli chodzi o wolontariaty czy staże, ponownie ważne jest uwzględnienie tego, co jest istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Pokaż konkretne przykłady tego, co osiągnąłeś dzięki pracom, które wykonałeś. Pozwoli to pokazać, że jesteś zaangażowany społecznie i masz dużą zdolność do pracy. A jeśli byłeś odpowiedzialny za finanse organizacji, oznacza to, że rozumiesz zarówno podatek VAT, jak i raportowanie.

7. Znajomość programów

Wypisz wszystkie programy na których potrafisz pracować. Ważne jest, aby ocenić swój poziom biegłości w obsłudze.

8. Język

Wypisz języki obce którymi się posługujesz z uwzględnieniem poziomów. Ucząc się języka w szkołach mamy możliwość otrzymania certyfikatu który weryfikuje nasz stopień znajomości. Warto o tym wspomnieć pisząc CV. Jeżeli nie posiadasz certyfikatu możesz klasyfikować według następującego poziomu: podstawowy, dobra znajomość, bardzo dobra znajomość i płynny / ojczysty język.

9. Inne

W tym miejscu możesz wymienić to, czego wcześniej nie umieszczałeś w CV, ale które uważasz za istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Może to obejmować zainteresowania i hobby. Pamiętaj, wyraź siebie!

10. Klauzula

Wysyłając swoją aplikację z danymi osobowymi musimy wyrazić zgodę na to, aby firma mogła przetwarzać te dane na potrzeby procesu rekrutacyjnego. Poniżej przykłady najprostszych zgód, które w zupełności wystarczą.

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. 

Alternatywna jest wersja dłuższa, w której można powołać się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”. 


fot. https://pixabay.com/pl/

Chcemy Ci pomóc w wyborze Twojej drogi zawodowej.